Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: MPK rozpoczęło program Skasuj Bilet! Nie Komplikuj Sobie Życia

Bartłomiej Romanek
Częstochowskie MPK rozpoczęło walkę z gapowiczami. Gra toczy się o wielką stawkę. Obecnie same zaległości z niezapłaconych kar (bez odsetek) to 14 milionów złotych! - Moglibyśmy za to kupić 14 nowoczesnych autobusów - mówi Roman Bolczyk, prezes częstochowskiego MPK.

MPK rozpoczyna projekt "Skasuj bilet MPK. Nie komplikuj sobie życia". Jest on skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. We wszystkich częstochowskich szkołach zostaną wyemitowane specjalne spoty, które będą informowały o konsekwencjach jazdy na gapę.

W spocie znalazła się informacja, że jazda na gapę to szalbierstwo, a osoby, które nie płacą za bilety, mogą zostać wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników i nie dostać kredytu. " Zapomnij o nowym telefonie, smartfonie, internecie, telewizji kablowej" - grozi głos w specjalnie przygotowanym spocie

CZĘSTOCHOWA: MPK CHCE KUPIĆ AUTOBUS ELEKTRYCZNY

MPK w Częstochowie chwali się, że w styczniu wzrost windykacji z przychodów wyniósł 116 procent, a w lutym aż 323! To wszystko dzięki podjętym działaniom. W tym roku wysłano aż 22 tysiące powiadomień do gapowiczów. 65 tysięcy spraw zostało skierowanych do ponownej windykacji, a 1917 trafiło do e-sądu. 28 wniosków przekazano z żądaniem ścigania osób wyłudzających przejazd bez ważnego biletu (w ramach szalbierstwa).

Częstochowski przewoźnik wskazuje, że jazda bez biletu to przede wszystkim wstyd i nieprzyjemność, ale grozi również za to odpowiedzialność karna. Za szalbierstwo można trafić na 30 dni do aresztu lub zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny. Po wyroku sądu MPK ma aż 10 lat na odzyskanie pieniędzy. W tym czasie dłużnik może trafić do Krajowego Rejestru Długów i zapomnieć o kredytach. Z drugiej strony MPK oferuje rozłożenie kary na raty, nawet po 10 zł miesięcznie.

Niektórzy jednak nadal mimo sankcji i ostrzeżeń decydują się na jazdę bez skasowanego biletu. 38-letni rekordzista z Alei Pokoju ma aż 26 tysięcy złotych zaległości. 66 osób ma ponad 10 tysięcy złotych kar.

- Nasza akcja ma uświadomić młodzież o tym, jakie konsekwencje grożą za jazdę bez biletu - mówi Marcin Maranda, rzecznik prasowy częstochowskiego MPK.

- To nasze wspólne dobro. Jeżeli ktoś nie płaci za bilet, to płacą za niego wszyscy podatnicy w Częstochowie. Dlatego apeluję również o obywatelską postawę i zwracanie uwagi osobom, które nie kasują biletu MPK - dodaje prezes Bolczyk.

Gapowicze muszą się liczyć również z tym, że sama ucieczka nie pozwoli im uniknąć odpowiedzialności. W twistach i w wielu autobusach jest już nowoczesny monitoring, dzięki któremu można zidentyfikować gapowicza na podstawie zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto