Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Mini-park na Żareckiej. Pomysł mieli mieszkańcy, a finansowo wsparł do ZGM TBS [ZDJĘCIA]

BR/ZGM TBS Częstochowa
Przy ul. Żareckiej 42 można już korzystać z pierwszego w mieście parku kieszonkowego. Inwestycja powstała z inicjatywy rady lokatorów dzielnicy Raków i dzięki wsparciu finansowemu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS”. Mini-park wpisuje się w program „Zielona Częstochowa”.

Parki kieszonkowe – inaczej aneksy zielone lub mini-parki – to niewielkich rozmiarów miejsca odpoczynku dla mieszkańców dużych miast. Ich rozmiar sięgać może maksymalnie 5 tys. m2. Takie zieleńce często tworzone są na pojedynczej, małej, niezabudowanej parceli lub na niewielkim fragmencie gruntu o nieregularnym kształcie między działkami budowlanymi. To wszystko sprawia, że mini-parki stają się swoistą enklawą w zwartej zabudowie. Podobne miejsca z powodzeniem funkcjonują m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu czy Krakowie.

Pierwszy park kieszonkowy w Częstochowie uroczyście otworzył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z przedstawicielami ZGM TBS.

- Wkrótce będzie więcej zieleni m.in. na placu Biegańskiego, ale chcemy, by w różnych częściach miasta i różnych dzielnicach powstawały takie zielone aneksy. Cieszę się, że pierwszy w mieście park kieszonkowy powstał właśnie w dzielnicy Raków, z którą czuję się osobiście bardzo związany. To cenne, że takie „zielone” przedsięwzięcia udaje się realizować wspólnym wysiłkiem lokatorów oraz administratora lokali komunalnych - powiedział prezydent.

Mini-park w tej okolicy to przede wszystkim odpowiedź na wnioski Rady Lokatorów dzielnicy Raków. W sąsiedztwie pobliskich bloków przebiega ruchliwa trasa DK-1. Dodatkowo teren jest mocno zabudowany. - Chcieliśmy, by mieszkańcy zasobów komunalnych znaleźli oazę spokoju i miejsce do relaksu – mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM „TBS”.

W ramach tej inwestycji zasadzono 15 drzew – w tym graby, klony i brzozy, a także krzewy. Do dyspozycji mieszkańców jest także 7 ławek, stół do gry w szachy, huśtawka oraz piaskownica. Teren wyłożono kostką brukową.

To już kolejna – po zazielenieniu osłon śmietnikowych oraz „zielonych ścianach” bloków komunalnych – proekologiczna propozycja dla mieszkańców, która wpisuje się w miejski program „Zielona Częstochowa”.

Kolejne działania na rzecz „Zielonej Częstochowy” planuje w tym roku także Wydział Ochrony Środowiska, „zielone” pomysły cieszą się też coraz większą popularnością wśród osób głosujących na zadania w ramach częstochowskiego budżetu obywatelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto