Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wystawę Marka Przybyła

Bartłomiej Romanek
Częstochowa: Miejska Galeria Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Marka Przybyła zatytułowanej Podróże wyobraźni.

Częstochowa: Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wystawę Marka Przybyła

W najbliższy piątek 25 października o godzinie 18.00 Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Marka Przybyła zatytułowanej Podróże wyobraźni.

Na wystawę tę złożą się prace powstałe po 2005 roku, w znacznej mierze z inspiracji i wspomnień z podróży na południe Europy. Ale widzieć w malarstwie Przybyła wyłącznie wspomnienia podróżnika, to stanowczo za mało jak na tego artystę. Bo twórczość Marka Przybyła to malarstwo metaforyczne, o wielkim ładunku znaczeń.

Miłośnicy sztuki mieli już okazję zatknąć się z tym malarstwem - Marek Przybył był bowiem uczestnikiem wystawy problemowej w 2010 r., w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie Dom – droga istnienia, na której prezentował swoje wielkoformatowe i przestrzenne instalacje malarskie Labirynt samotności. Szersze spojrzenie na tę twórczość pozwala odkryć z jednej strony wyraźną rozpoznawalność warsztatu artysty, z drugiej – nieustanny proces przemiany motywów i tematów, jakie podejmuje.

Przybył tworzy cyklami, które łatwo porównywać formalnie, ale każdy jest z innej inspiracji i jest inną opowieścią, stanowią one swoistą podróż wyobraźni. M. Eliade w książce „Obrazy i symbole. Szkice o symbolizmie magiczno religijnym” napisał m.in.: „Z punktu widzenia etymologii słowo „l’imagination” [wyobraźnia] wiąże się ze słowami „imago” – „obraz”, „naśladowanie” oraz „imitor” – „naśladować”, „odtwarzać”. W tym akurat przypadku etymologia odzwierciedla zarówno fakty psychologiczne, jak i prawdę duchową.

Wyobraźnia [l’imagination] i m i t u j e wzorce – Obrazy: odtwarza je, reaktualizuje, powtarza bez końca. Mieć wyobraźnię to widzieć świat w całej jego pełni, gdyż mocą i posłannictwem Obrazów jest u k a z y w a ć wszystko to, co opiera się konceptualizacji.”

W początkowym okresie twórczości dominowały u Przybyła motywy ludzkiej cielesności – człowiek wobec życia i śmierci, bólu ziemskiego bytowania. Tak było w cyklach z lat dziewięćdziesiątych tj. Skulony oraz W czerni, potem w Labiryntach samotności z lat 2006 – 2008. W kręgu inspiracji artysty znalazły się również zjawiska przyrody (cykle Drzewa, Żywioły wodne, Metamorfozy kamieni). Natura jawi się w nich jako potęga, tajemnica, czasem zagrożenie. Jednym z bardziej wyrazistych cyklów artysty był Portret imaginowany F.Bacona z lat 1999 – 2000, w którym, jak pisała Małgorzata Kitowska-Łysiak: „Przybył tyleż złożył hołd Baconowi, co stworzył własne dzieło (…) - „Baconowskie” obrazy Przybyła są wyjątkowym przykładem fascynacji sztuką mistrza, a zarazem dowodem jej głębokiego przeżycia”.
Na wystawie w Częstochowie znajdzie się wybór obrazów namalowanych przez artystę po 2005 roku. Okres ten w twórczości Marka Przybyła obejmuje cykle: Labirynt, Labirynt samotności, Podróż
i Poliklinika. Artysta przedstawi także obrazy z najnowszego, dotąd nie prezentowanego, cyklu Rozmowy w jaskiniach des Demoiselles. O tym, że jest to zestaw nieprzypadkowy, lecz spójny i konsekwentny, z pewnością przekona nas obecność na wystawie.

Marek Przybył urodził się 5 maja 1961 roku w Poznaniu. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w roku 1987 z malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia
i z rysunku w pracowni prof. Józefa Fliegera. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prowadzi pracownię na Wydziale Malarstwa.

Wystawia od 1986 roku –jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, wśród których można wymienić dla przykładu wystawę w Galerii Test w Warszawie (1996), w Galerii Format w Krakowie (1996), dwie wystawy w Anglii (Nottingham Community Art oraz Ruffford Art Society w 1997), a także uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.
Wystawa prezentowana będzie w sali Śląskiej MGS do 5 stycznia 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto