Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wystawę "-GRAFIA". Zaprezentowane są prace artystów z Polski, Słowacji i Czech [ZDJĘCIA]

BR
W piątek 17 stycznia, o godz. 18, w Sali Śląskiej Miejskiej Galerii Sztuki otwarta zostanie wystawa pod nazwą ,,-GRAFIA. Multigraficzne aspekty relacji twórczych”. To podsumowanie projektu badawczego, będącego kluczowym elementem badań statutowych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Biorą w nim udział twórcy-nauczyciele akademiccy Katedry Grafiki UJD, a także zaproszeni artyści z Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku na Słowacji, Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej.

"Grafia” ma swój źródłosłów w grece, w której oznaczała ,,pisanie”, ,,rysowanie”. Dziś zwykle funkcjonuje jako ostatni człon wyrazów złożonych – jak ,,ortografia” czy ,,dysgrafia” – wskazując na ich związek z pisaniem, zapisem, ilustracją, opisywaniem czegoś lub nadawaniem czemuś formy literackiej. Krąg znaczeniowy ,,grafii” jest więc bardzo szeroki – dlatego też równie szeroki jest krąg poszukiwań, doświadczeń, działań twórczych projektu. Jego uczestniczki i uczestnicy mieli możliwość zdefiniowania własnego credo, odniesienia się do pojęć najbliższych własnym inspiracjom … A w projekcie wzięli udział Joanna Banek, Tomasz Chudzik, Barbara Czapor-Zaręba, Zbyněk Janáček, Artur Jastrząb, Jolanta Jastrząb, Jacek Joostberens, Iva Krupicová, Aleksandra Lasoń, Marek Mielczarek, Olga Moravcová, Marian Oslislo, Agnieszka Półrola, Małgorzata Rozenau, Pavol Rusko, Marek Sibinský, Krystyna Szwajkowska, Marta Śliwiak, Zdzisław Wiatr, Katarzyna Winczek, Żaneta Wojtala, Witold Zaręba.

Koordynatorką projektu i kuratorką wystawy, którą obejrzymy w Sali Śląskiej MGS do 1 marca, jest prof. UJD dr Agnieszka Półrola.

- Projekt „Grafia” jest projektem statutowym, który realizowany jest w ramach działalności Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Zostali do niego zaproszeni goście zagraniczni, wybitni twórcy reprezentujący wspaniałe ośrodki akademickie oraz pracownicy Katedry Grafiki Uniwersytetu im. J. Długosza - mówi kurator wystawy, Agnieszka Półrola.

Czy trudno było zaprosić artystów z zagranicy?

- Jeśli chodzi o artystów z zagranicy są to wybitni twórcy z Ostrawy i Rużomberka. Są oni naszymy wieloletnimi współpracownikami. Znajomość z tymi twórcami częściej jest utrwalana poprzez wyjazdy związane z wymianą zagraniczną w ramach projektu Erasmus.

- Tytuł projektu „Grafia” jest dość abstrakcyjny. W zasadzie jest to słowo, które oznacza zarówno pisanie, jak i rysowanie, co jest istotą pracy nauczycielskiej. Wszystkie prace reprezentowane na tej wystawie są dziełami nauczycieli akademickich. To doświadczeni, wybitni twórcy. Każdy z nich zrealizował swoje dzieła profesjonalnie na najwyższym poziom. Na wystawie reprezentowana jest zarówno niezwykła różnorodność realizaji technik graficznych. Pojawiają się również realizacje rysunkowe, prace malarskie, a także instalacje.

Założeniem wystawy jest prezentacji dzieł premierowych. - Myślę, że w tych założeniach wystawy mieszczą się założenia wszystkich twórców. Nie ma tutaj żadnego naginania metod twórczy do tego projektu. Każdy artysta pozostał sobą – dodaje Agnieszka Półrola

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto