Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wystawę SENS przygotowaną przez Wydział Artystyczny Uniwersytetu im. Jana Długosza w

BR
Robert Jodłowski/ Miejska Galeria Sztuki
W czwartek, 22 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy "SENS / Sztuka/Edukacja/Nauka", przygotowanej przez Wydział Artystyczny Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie wg koncepcji dr Jakuba Jakubowskiego. Początek wernisażu o godz. 18.

Kuratorami wystawy są: dr Jakub Jakubowski, dr Adam Rokowski, mgr Artur Wawrzkiewicz

Wystawa pt. "Sens" jest w swoim założeniu połączeniem kilku wątków oraz sposobów myślenia o dziele plastycznym oraz procesie twórczym.

Wystawa "Sztuka" to problemowa ekspozycja poruszająca się wokół zagadnienia rysunku i malarstwa.

Wystawa "Edukacja" to prezentacja prac dyplomowych realizowanych w ramach kształcenia na kierunku Malarstwo w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wystawa "Nauka" to pokaz wybranych prac Marian Jarzemskiego wieloletniego pracownika Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie wystawa będzie przekrojowym spojrzeniem na twórczość artysty i pedagoga.

Te trzy pokazy prezentowane w murach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie tworzą tytułowy SENS, który jest konieczny i staje się kluczowym pragnieniem szeroko rozumianej intencji twórców wystawy, że sztuka ma sens, że edukacja artystyczna ma sens i nauka ma sens, a dwie ścieżki i dwa filary sztuki, jako takiej rysunek i malarstwo są zespolone ze sobą nie tylko w warstwie warsztatu i technologii, ale w sferze duchowości, a język malarski –rysunkowy, jako ślad i znak są być może najbliższe temu, co człowiek może powiedzieć o sobie, jako istocie we wszechświecie.

Terror malarstwa czy dyktatura rysunku to tytuł wystawy, która ma zająć przestrzeń Sali Śląskiej Miejskiej galerii sztuki w Częstochowie. Tytuł wystawy pomimo tego, że kluczowe słowa terror i dyktatura najczęściej rozumiane są pejoratywnie ma zmienić ich „optykę” w kontekście kolejnych słów kluczy-Malarstwo i Rysunek, które spojone wielowiekowym „węzłem małżeńskim” mają oddać to, co pozytywne im plus. Jednocześnie wystawa ma prowokować do refleksji na temat tego, czym lub kim jest rysunek w malarstwie oraz jego kognitywnym udziale w kreacji oraz percepcji dzieł osadzonych w sztukach plastycznych.

Dyplomy Prezentacja ma na celu wyeksponowanie wybranych zestawów dyplomowych powstałych na przestrzeni 15 lat istnienia kierunku Malarstwo. Prezentowane cykle malarskie, których niezwykle istotnym elementem jest dialog między promotorem a studentem, to zbiór indywidualnych postaw artystycznych ukształtowanych w trakcie cyklu dydaktycznego. Rezultat korelacji mistrz-uczeń, będącej zasadniczą częścią kształcenia, przedstawia się w różnorodnych koncepcjach, które to ukazują osobiste zapisy języka sztuki, zarówno w zakresie formy jak i treści.

Wydarzenie wpisuje się w ogólnopolską ideę Uniwersytet Sztuki/Sztuka Uniwersytetu

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto