Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: miasto dofinansuje nowy kierunek na Politechnice Częstochowskiej. Absolwenci znajdą pracę w Guardianie [zdj

Piotr Wiewióra
Dzisiaj 24 kwietnia prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk poinformował, że miasto po raz pierwszy w swojej historii zdecydowało się wesprzeć finansowo uruchomienie kierunku studiów na uczelni wyższej. Mowa o Politechnice Częstochowskiej, która dzięki temu wykształci przyszłych pracowników m.in. huty szkła firmy Guardian.

O inicjatywie prezydent poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem m.in. rektora Politechniki Norberta Sczygiola oraz przedstawicieli firmy Guardian – dyrektora częstochowskiego zakładu Grzegorza Kuźnika i Jean Riesa – dyrektora Government and Public Affairs Europe Guardian. Firma buduje nową hutę w Częstochowie, która będzie największym zakładem w Europie o mocy przerobowej 1825 ton na dzień – większej nawet niż zakłady w USA.

- To będzie potrojenie obecnej mocy. Dlatego ważna jest dobrze wyszkolona kadra, bo to ona jest gwarancją sukcesu. A piec, który uruchomimy w nowej hucie, będzie działał nieprzerwanie przez 20 lat – powiedział Grzegorz Kuźnik.

Potrojenie mocy oznacza też potrojenie liczby pracowników. I tu z pomocą przyjść ma Politechnika Częstochowska, która chce uruchomić kierunek o nazwie Technolog szkła i ceramiki na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Absolwenci tego kierunku mają być przygotowani do podjęcia pracy w takich zakładach jak Guardian, choć nie tylko.

- Będziemy mieli w Częstochowie kierunek, którego w Polsce nie ma, poza Krakowem. Może to doprowadzić do tego, że do naszego miasta będą przyjeżdżać ludzie z całego kraju – stwierdził Krzysztof Matyjaszczyk.

A miasto zdecydowało się wesprzeć jego powstanie finansowo. Podczas konferencji prasowej prezydent oficjalnie podpisał objęcie nowego kierunku swoim patronatem. Umowę dotacyjną na ponad 55 tys. zł zawarł z władzami uczelni już wcześniej (w ramach programu „Akademicka Częstochowa”). Dzięki temu laboratorium Politechniki zostanie wyposażone w mikroskop i piec do wytapiania szkła. Częstochowa wesprze też finansowo działania promocyjne związanie z utworzeniem kierunku Technologia szkła i ceramiki.

- Naszym nadrzędnym celem jest kształcenie na kierunkach, które gwarantują uzyskanie pracy, głównie w Częstochowie i okolicach, ale nie tylko – powiedział rektor Politechniki Norbert Sczygiol. - Dlatego w tym roku dostosowujemy naszą ofertę do wymogów rynku. Te kierunki, po których nie ma pracy, zostaną usunięte – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto