Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Lasek w dzielnicy Grabówka został całkowicie wycięty. Spółka zapewnia, że zrobiła to zgodnie z przepisami

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Wycinka wzbudziła kontrowersje, spółka wydała oświadczenie
Wycinka wzbudziła kontrowersje, spółka wydała oświadczenie ARC
Wiele dyskusji w mediach społecznościowych w Częstochowie wywołała informacja o wycięciu kilkuset drzew przy ulicy Wiolinowej przez spółkę Częstochowa Wiolinowa. Spółka została powołana m.in. przez spółkę Skarbu Państwa, Regionalny Fundusz Gospodarczy, aby wybudować na Grabówce pierwsze w mieście bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Radni Lewicy i Urząd Miasta zarzucili spółce, że bezprawnie dokonała ona wycinki drzew. Robert Leciński, prezes spółki Częstochowa Wiolinowa odpowiada, że wycięcia dokonano na działce rolnej, w przypadku której wycinanie drzew nie wymaga zgłoszenia do urzędu.

Przy ulicy Wiolinowej w częstochowskiej dzielnicy Grabówka wycięto kilkaset drzew. To samosiejki, najczęściej brzozy. Wycinka drzew oburzyła radnych Lewicy, którzy zorganizowali w ubiegłym tygodniu konferencję prasową, aby poinformować o tym zdarzeniu.

Niezależnie od działań radnych Lewicy, którzy uosabiają obecne władze miasta niespecjalnie dbające o zieleń przy okazji kolejnych inwestycji, głos w sprawie zabrał Urząd Miasta w Częstochowie. Zdaniem urzędników wycinki drzew dokonano bezprawnie.

Jak tłumaczy Urząd Miasta, na miejscu odbyła się kolejna wizja związana ze zgłoszeniem usuwania m.in. drzew i krzewów na działkach przy ul. Wiolinowej (w asyście Straży Miejskiej). Wcześniej na miejscu byli już pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska UM oraz kilkukrotnie strażnicy miejscy, wezwani przez okolicznych mieszkańców.

- Jeżeli chodzi o akcję "oczyszczania" terenu m.in. z zieleni, w tym rosnących na tych działkach drzew to - zakładając, że wycinka jest prowadzona pod kątem planowanej inwestycji - inwestor powinien uzyskać zezwolenie na wycinkę drzew określonej wielkości i przewidzieć wykonanie nasadzeń zastępczych - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM w Częstochowie.

Jak dodaje magistrat, wynika to z ustawy o ochronie przyrody, stosowne zapisy dotyczące zaprojektowania i realizacji inwestycji w sposób zgodny z zasadami ochrony środowiska i konieczności uzyskania stosownych zgód, znajdują się też we wspomnianej decyzji o warunkach zabudowy.

- Postępowanie w tej sprawie wszczął Wydział Ochrony Środowiska, który wezwał już spółkę do złożenia wyjaśnień. Równolegle uzupełniania będzie dokumentacja przeprowadzonych na zlecenie spółki prac, związanych m.in z wycinką drzew.
Według dotychczasowych ustaleń na terenie przy ul. Wiolinowej objętym pracami znajdowały się lub nadal znajdują drzewa (głównie brzozy) o obwodzie pnia powyżej 50 cm, mierzonym u podstawy (5 cm nad ziemią), których usunięcie powinno wymagać zgody na wycinkę - informuje Włodzimierz Tutaj.

Prezes spółki odpowiada: wszystko odbyło się zgodnie z prawem

Redakcji Dziennika Zachodniego udało się skontaktować z Robertem Leciński, prezesem spółki Częstochowa Wiolinowa. W specjalnym oświadczeniu, które został nadesłane do naszej redakcji znajduje się wytłumaczenie spółki.

Jak tłumaczy prezes Robert Leciński, spółka nie występował o pozwolenie na wycinkę, bo nie było ono potrzebne ze względu na charakter działki, która jest gruntem rolnym. Uległ on jednak degradacji z powodu rozrostu "samosiejek". Konieczne było więc przywrócenie podstawowej funkcji działki.

- Zgodnie z treścią art. 83f ust. 1 pkt. 3b ustawy o ochronie przyrody obowiązek uzyskania zezwolenia nie występuje w przypadku, gdy drzewa lub krzewy usuwane są w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Z taką sytuacją do czynienia w niniejszym stanie faktycznym - czytamy w oświadczeniu prezesa.

Prezes Robert Leciński zwraca w swoim oświadczeniu uwagę na fakt, że urzędnicy zapewniali go o wszczętym postępowaniu, tymczasem na początku działali nieformalnie. Spółka wyraża również żal, że jej tłumaczenia są pomijane w publikowanych informacjach.

- Stwierdzamy zatem, że prowadzone prace w żadnym zakresie nie naruszają obowiązujących przepisów, co więcej - spółka realizuje nałożone na nią ustawowe obowiązki - czytamy w oświadczeniu, które w całości publikujemy w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto