Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Jesteście absolwentami IV LO im. H. Sienkiewicza? Jeżeli tak, to odnajdźcie się na tych ZDJĘCIACH. Zobaczcie to!

red.
HISTORIA. Uczniowie w Częstochowie rozpoczęli właśnie nowy rok szkolny 2022/2023. A pamiętacie jak wyglądała nauka w WASZEJ szkole? Mamy dla Was nie lada gratkę! Zobaczcie archiwalne zdjęcia sprzed kilku/kilkudziesięciu lat z IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Jeśli jesteście absolwentami tej szkoły, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziecie tam siebie! Zobaczcie galerię zdjęć!

Jesteście absolwentami IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie? Jeżeli tak, to może jesteście na ZDJĘCIACH sprzed lat

Chociaż najbardziej znanym absolwentem IV LO jest Muniek Staszczyk, to z pewnością krzywdzące byłoby tylko stwierdzenie, że to szkoła Muńka. Bo „Sienkiewicz” to przede wszystkim najstarsza szkoła średnia w Częstochowie. Początki nauczania w budynku związane są z zakonem sióstr mariawitek, które prowadziły szkołę dla panien. Po skasowaniu klasztoru, od 1862 w budynku mieściła się pięcioklasowa męska Powiatowa Szkoła Specjalna. Pięć lat później szkołę przekształcono w publiczne czteroklasowe progimnazjum, a w 1877 roku powstało pełne 8-klasowe gimnazjum.

W 1905 roku wybuchł strajk szkolny, a uczniowie opuścili jej mury i rozpoczęli naukę w innych placówkach. Szkoła wznowiła działalność w roku szkolnym 1915/1916 jako Gimnazjum Męskie Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie.

22 listopada 1916 roku przyjęła ona imię Henryka Sienkiewicza, tydzień po śmierci polskiego noblisty. O tym, jakim zaszczytem dla współczesnych uczniów było posiadanie takiego patrona, świadczyły wydarzenia z 24 października 1924 roku. Wówczas trumna z ciałem Henryka Sienkiewicza, którą sprowadzono ze Szwajcarii, w specjalnym kondukcie żałobnym, przejechała Alejami NMP na Jasną Górą. Za trumną szedł syn pisarza, Józef i 150 tysięcy ludzi.

Historia liceum jest niezwykle bogata. W okresie międzywojennym przy szkole działał ogród zoologiczny, a w nim dzikie zwierzęta, jak wilki czy niedźwiedzie. W opiece nad zwierzętami brali udział uczniowie. W Sali Teatralnej, która do dzisiaj wykorzystywana jest przy okazji wydarzeń szkolnych, ale i miejskich, występowali najwięksi polscy artyści, w tym dwukrotnie Jana Kiepura.

Zdjęcia pochodzą ze strony absolwentów IV LO im. H. Sienkiewicza i zostały opublikowane dzięki uprzejmości pana Aleksandra Cieślaka, nauczyciela IV LO prowadzącego od lat kronikę szkoły.

Częstochowa. Jesteście absolwentami IV LO im. H. Sienkiewicz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto