Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Festiwal Hot Jazz Spring 2022. Tłumy na paradzie w Alejach. Zobaczcie ZDJĘCIA

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Tłumy na paradzie w Alejach. Częstochowa stolicą jazzu tradycyjnego!
Tłumy na paradzie w Alejach. Częstochowa stolicą jazzu tradycyjnego! Piotr Ciastek
CZĘSTOCHOWA. Od piątku, 3 czerwca, w mieście rozbrzmiewała jazzem. Tego dnia wystartował festiwal Hot Jazz Spring. Zainaugurowała go Parada Nowoorleańska.

Jazzowa Częstochowa

Hot Jazz Spring od lat pielęgnuje jazzowe tradycje – prezentuje grupy uprawiające najstarsze podgatunki synkopowanej, improwizowanej muzyki, od dixielandu i jazzu nowoorleańskiego po erę swingu włącznie. Stałym elementem koncertu otwierającego imprezę jest też wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka – wyróżnienia dla postaci zasłużonych na scenie jazzu tradycyjnego, zaangażowanych w jego popularyzację.

Pierwszy dzień tegorocznego, 17. już festiwalu – piątek, 3 czerwca – to ,,obowiązkowa” Parada Nowoorleańska, która przeszła od placu Biegańskiego na pl. Louisa Armstronga obok Filharmonii. Pogoda w tym roku dopisała i częstochowianie tłumnie pojawili się, by przejść trasę z jazzową orkiestrą.

Po Paradzie – już w sali koncertowej – festiwal został uroczyście otwarty, a Honorowego Swingującego Kruka otrzymał puzonista Zbigniew Konopczyński, muzyk utytułowanej grupy ,,Old Timers”. Potem zagrały dwie formacje. Najpierw krakowska, powstała w 1964 roku Playing Family. To zespół grający obecnie swing oraz jazz głównego nurtu, od 2021 roku występujący w całkiem odnowionym składzie. Potem sceną zawładnęły trzy wokalistki tworzące Luna Voices – Natalia Kiczyńska, Karolina Pasierbska, Monika Kuczera – kochające, obok jazzu, także musical czy muzykę filmową. Artystki zdobywały wokalne szlify występując na całym świecie w prestiżowym Chórze NFM i z dyrygentami takimi jak Paul McCreesh, Giovanni Antonini czy Krzysztof Penderecki. Tercetowi towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka.

Późnym wieczorem w Klubie Muzycznym Stacherczak, przy ul. Kościuszki 1, wystąpi gliwicki zespół Enerjazzer; przyjdzie też czas na jam session.

Co w kolejnych dniach festiwalu?

W sobotę, 4 czerwca, o godz. 19. na scenę Filharmonii najpierw wejdą gitarzyści Sebastian Ruciński i Tomasz Wójcik, znani już festiwalowej publiczności z kwartetu Siergieja Wowkotruba. Potem w programie jest występ poznańskiej, aktywnej niemal od trzech dekad formacji jazzu tradycyjnego Dixie Company oraz The Sazerac Swingers – jednego z najlepszych zespołów grających współczesny jazz nowoorleański. Wszak nazwa zobowiązuje – Sazerac to bowiem oficjalny, mający już ponad dwusetletnią tradycję drink Nowego Orleanu. Tak jak poprzedniego dnia, po koncercie w Filharmonii będzie można przejść do klubu Stacherczak na jam session i koncert Tador Swingtet, a więc jednej z grup prowadzonych przez animatora całego festiwalu – Tadeusza Orgielewskiego.

Ostatni dzień ,,Hot Jazz Spring”, 5 czerwca, upłynie na świeżym powietrzu, na muzycznym pikniku przy ul. Jazzowej – usłyszymy częstochowski, świetnie znany lokalnej publiczności zespół Five O'Clock Orkiestra.

Organizatorami Hot Jazz Spring są Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego (PSJT) oraz Filharmonia Częstochowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto