Częstochowa chce mieć u siebie w szkołach oddziały przygotowania wojskowego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa chce mieć u siebie w szkołach oddziały przygotowania wojskowego
Częstochowa chce mieć u siebie w szkołach oddziały przygotowania wojskowego arc ZS im. J. Kochanowskiego w Częstochowie
Wojskowe oddziały miałyby funkcjonować już od nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych i "Kochanowskim". Zgodę musi wydać resort obrony – dlatego Rada Miasta podjęła uchwały w sprawie złożenia do MON odpowiednich wniosków.

Wnioski złożone przez miasto dotyczą zezwolenia na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego (OPW) w Technikum nr 2, wchodzącym w skład Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego, oraz w Technikum nr 12, będącym częścią Zespołu Szkół Technicznych.

Skąd taki pomysł? Władze Częstochowy tłumaczą, że od 2020 r. szkoły ponadpodstawowe mogą występować do ministra obrony narodowej o zezwolenie na utworzenie OPW. O ich utworzenie może też ubiegać się organ prowadzący szkołę. W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć. W części teoretycznej robi to szkoła, a w praktycznej – patronacka jednostka wojskowa. Program wieńczy obóz szkoleniowy na początku ostatniego roku nauki. Na prowadzenie OPW ministerstwo udziela dotacji celowych. Ponadto – na 180 godzin zajęć zwiększona jest subwencja oświatowa na ucznia takiego oddziału. Absolwent OPW może skorzystać z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.

- Obie częstochowskie placówki są właściwie przygotowane do prowadzenia takich oddziałów; rady pedagogiczne obu placówek także poparły te plany. ,,Kochanowski” legitymuje się dużym doświadczeniem w organizacji klas mundurowych. Od dawna ma w ofercie tzw. innowacje pedagogiczne związane ze służbami mundurowymi – klasy policyjne i pożarniczo-ratownicze, a od 2017 roku – wojskowe - wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy.

Obecnie w częstochowskich klasach mundurowych uczy się 770 młodych ludzi, z czego 150 w wojskowych. Szkoła ma strzelnicę multimedialną dzięki udziałowi w konkursie MON. Podpisała też porozumienie z Wojskowym Centrum Rekrutacji, którego celem jest m.in. pozyskiwanie kandydatów do ochotniczych form służby wojskowej oraz integracja środowiska żołnierskiego i młodzieży. W ramach współpracy odbyły się m.in. zawody sportowo-obronne, prelekcje i szkolenia z zakresu musztry, broni, pierwszej pomocy czy pikniki mundurowe. Szkoła ma też umowy patronackie z Desantową Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Ożarowicach oraz Przedsiębiorstwem Sprzętu Ochronnego MASKPOL z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dzięki temu młodzi ludzie zapoznają się z nowoczesnym sprzętem. Kadeci z ,,Kochanowskiego” biorą udział w uroczystościach m.in. z okazji świąt narodowych. Szkoła chwali się też laureatami konkursów historycznych, uczestniczy w programach edukacyjnych łączących historię z wychowaniem patriotycznym. Absolwentki i absolwenci placówki znajdują zatrudnienie w policji, straży pożarnej czy wojsku; podejmują też studia z bezpieczeństwa narodowego, kryminalistyki i pożarnictwa.

Z kolei w Zespole Szkół Technicznych od 2016 roku realizowana jest innowacja pedagogiczna o charakterze mundurowym, koncentrująca się na budownictwie wojskowym oraz renowacji i rekonstrukcji militarnej. Nowatorskie jest tu połączenie nauczania ogólnego i zawodowego z nauczaniem zagadnień służb mundurowych. Treści programu są powiązane z treściami przedmiotów takich jak historia, wiedza o społeczeństwie czy dokumentacja techniczna. W 5 klasach mundurowych w ZST kształci się teraz 85 uczennic i uczniów. Szkoła uczestniczy w programie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych MON. Ściśle współpracuje z 13. Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej – jej żołnierze systematycznie szkolą młodzież w ramach Wojskowych Dni Szkoleniowych oraz obozów. ZST ma też – podobnie jak ,,Kochanowski” – porozumienie z częstochowskim Wojskowym Centrum Rekrutacji. W ramach współpracy szkoła organizuje Turniej Strzelecki o Puchar Komendanta WCR oraz współorganizuje zawody „Proobronni Challenge Jura” dla klas wojskowych. Placówka ma na koncie wysokie lokaty w konkursach z zakresu szkolenia wojskowego, a jej kadeci uczestniczą w uroczystościach patriotycznych czy obozach survivalowych.

- Jeśli Minister Obrony Narodowej udzieli zgody na utworzenie oddziałów w obu szkołach, wydatki związane z ich funkcjonowaniem miasto poniesie w ramach części oświatowej subwencji ogólnej - dodaje Tutaj i tłumaczy, że wprowadzenie OPW nie koliduje z dalszym funkcjonowaniem klas o profilu wojskowym oraz innych specjalności mundurowych na bazie np. innowacji pedagogicznych. Równolegle do OPW realizowane są Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Te są jednak wygaszane – na obecny rok szkolny przypada ich ostatnia edycja.

Jakie zadania stoją przed tworzonymi Oddziałami Przygotowania Wojskowego?

OPW jako rozwiązanie systemowe mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym oraz upowszechniać edukację w zakresie obronności. Efektem ma być też zasilenie rezerw osobowych Sił Zbrojnych i Wojsk Obrony Terytorialnej, a w dalszej perspektywie – zwiększenie liczebności armii i wzmocnienie edukacji obronnej w społeczeństwie.

Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego oraz w Technikum nr 12, będące częścią Zespołu Szkół Technicznych to kolejne szkoły starające się o utworzenie Oddziałów Przygotowania Wojskowego. W lutym Rada Miasta podjęła uchwałę o złożeniu do MON takiego wniosku w sprawie OPW w XII Liceum Ogólnokształcącym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie