Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Budżet partycypacyjny. Jest już blisko 500 wniosków w tym m.in. nauka języków litewskiego i czeskiego

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Blisko pięćset projektów zgłoszono do piątej edycji budżetu obywatelskiego. Wszyscy chętni muszą się jednak pospieszyć, bo termin zgłaszania wniosków upływa 31 lipca. W tym roku na budżet partycypacyjny przeznaczono aż 9,5 miliona zł.

Tylko do 31 lipca można zgłaszać wnioski do V edycji budżetu obywatelskiego. Propozycje zadań można składać na dwa sposoby – na papierze lub elektronicznie. Papierowy formularz propozycji zadania wypełniamy i składamy w kancelarii Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej (pokój nr 3) lub wysyłamy go pocztą na adres: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13. Formularz można pobrać ze strony: www.konsultacje.czestochowa.pl/?page_id=10671.

Drogą elektroniczną zadania zgłaszamy za pomocą generatora aplikacyjnego dostępnego na stronie internetowej www.konsultacje.czestochowa.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą www.sekap.pl i www.ePUAP.gov.pl.

– Zachęcam Was do składania propozycji – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – W tym roku realizujemy kolejnych 112 zadań, które wybraliście w zeszłorocznej edycji, wcześniej zrealizowaliśmy już ponad 300 wybranych w głosowaniu projektów. Łącznie z 2018 rokiem na zadania BO przeznaczyliśmy 28 milionów złotych z miejskich środków. Pula na pomysły zgłaszane do budżetu obywatelskiego w tym roku, które przejdą weryfikację, znajdą uznanie w głosowaniu i będą realizowane w roku przyszłym - to już prawie 9,5 miliona złotych.

Koncerty i nauka języków

Do wczoraj wpłynęło blisko 500 projektów. Jakie pomysły najczęściej mają mieszkańcy? Część tradycyjnie stawia na projekty inwestycyjne – parki zabaw, place rekreacji ruchowej, chodniki i ulice, ale mieszkańcy coraz częście stawiają na projekty, dzięki którym chcą się dobrze bawić, a także rozwijać.

– Wśród zgłoszonych projektów jest m.in. organizacja trzech koncertów Dawida Podsiadły, Kamila Bednarka oraz Lady Pank – mówi Justyna Wrzalik z Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych UM w Częstochowie.

– Mieszkańcy niektórych dzielnic chcą się także uczyć języków obcych. Wśród zgłoszonych projektów jest nauka języka litewskiego, czeskiego i hiszpańskiego – dodaje Justyna Wrzalik.

Zgłoszono również projekty dotyczące edukacji społecznej. Jeden z nich zakłada postawienie na terenie miasta specjalnych automatów, w których byłyby przyjmowane odpady. Za oddanie butelek czy puszek mieszkańcy mieliby otrzymywać specjalne zniżki w miejskich instytucjach takich, jak Ośrodek Kultury Filmowej czy Teatr im. A. Mickiewicza.

W tym roku uległ zmianie proces głosowania. Zlikwidowano głosowanie korespondencyjne oraz głosowanie w zlokalizowanych w dzielnicach komisjach do głosowania. W ich miejsce wprowadzony został mobilny punkt do głosowania, który od 22 października do 12 listopada (czyli w okresie głosowania), będzie – zgodnie z harmonogramem – odwiedzał wszystkie dzielnice. Zagłosować będzie można również w komisji do głosowania w siedzibie referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych przy ul. Focha 19/21.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto