Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa boi się powodzi. Wały przeciekają

Janusz Strzelczyk
Kiedy deszcz pada dłużej niż dwanaście godzin, mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy Zawodzie biegną do piwnic i sprawdzają, czy mają worki na piach do budowania tam przeciwpowodziowych.

- Odżywają koszmary z 1997 i 2010 roku - mówi Krystyna Stefańska, mieszkanka tej dzielnicy.
Wtedy dzielnica tonęła, a teraz przy większych opadach są częste podtopienia. Jeśli znów będą takie opady jak w 2010 r., Zawodzie - a i pewnie duża część centrum Częstochowy - zostanie zalane. Krystyna Stefańska, jako radna, doprowadziła do spotkania dyrekcji Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych z posłami i przedstawicielami Urzędu Miasta. Efekt spotkania to apel - na wniosek posła Szymona Giżyńskiego - do rządu, aby odblokował pieniądze na budowę wałów na Kucelince, Stradomce, Konopce, bo Częstochowę czeka kataklizm.
- Od ulicy Legionów do ulicy Mirowskiej wał lewobrzeżny, od czasu powodzi w 2010 r., nie został zrobiony - przyznaje pułkownik Stanisław Słyż, naczelnik wydziału kryzysowego Urzędu Miasta.
Ponadto na długości piętnastu kilometrów od ulicy Mirowskiej do ulicy Bugajskiej wały przesiąkają. Coś jednak zrobiono. Podwyższono wały w siedmiu miejscach. Zrobiono by więcej, ale nie ma pieniędzy.
- Mamy przygotowane 4 projekty naprawy lub budowy wałów - mówi Artur Podlejski, kierownik częstochowskiego oddziału ŚZMiUW. - Ale nie mamy pieniędzy, aby za nie zapłacić. Potrzeba miliona złotych. A bez projektów nie możemy wystąpić o pozwolenie na budowę wałów.
Damian Wojtowicz, dyrektor ŚZMiUW, tłumaczy, dlaczego nie ma pieniędzy: - Bo rząd wycofał się, pod koniec ub.r., z programu "Odra 2006", z którego były finansowane takie inwestycje.
Pieniądze zostały przesunięte do rezerwy budżetowej państwa. Jeśli częstochowskiemu lobby parlamentarnemu uda się ruszyć pieniądze z rezerwy na budowę wałów w Częstochowie, to i tak inwestycja zacznie się najwcześniej w 2017 roku. Tyle czasu zajmie załatwienie wszystkich procedur urzędowych. Miasto samo nie może prowadzić inwestycji na własności Skarbu Państwa, a taką są rzeki z nabrzeżami. Może tylko dofinansować inwestycję. Na pocieszenie częstochowianom zostaje informacja, że w połowie lipca br. rozpocznie się budowa wałów przeciwpowodziowychna Warcie, przepływającej przez miasto. Częstochowa podpisała z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu porozumienie w sprawie rozbudowy wałów na tej rzece. Chodzi o 740 m lewobrzeżnego wału w okolicy ul. Drogowców, w pobliżu nowego mostu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto