Częstochowa: Bezdomni potrzebują naszej pomocy. Policja, Straż Miejska i Urząd Miasta apelują do mieszkańców

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Policja i Straż Miejska sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne KMP w Częstochowie
Zima w Częstochowie. Niska temperatura i opady śniegu są dodatkowym zagrożeniem dla osób bezdomnych. Urząd Miasta, Straż Miejska i policja apelują o pomoc osobom bezdomnym i odpowiednio szybkie reagowanie.

Policjanci z prewencji codziennie sprawdzają opuszczone budynki, altany i inne miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne lub najbardziej potrzebujące. Informują oni mieszkańców o dostępnych formach pomocy i uwrażliwiają na krzywdę tych, którzy w okresie zimowym nie mają bezpiecznego schronienia. Wszystko po to, by zdążyć z pomocą osobom, które w tym okresie najbardziej narażone są na wychłodzenie.

Częstochowska Policja rozpoczęła działania pod kątem osób bezdomnych już jesienią. Teraz, gdy w nocy temperatura spada poniżej zera, mundurowi jeszcze częściej odwiedzają miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać. Prowadzone działania mają na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, którzy często bez środków do życia, bez dachu nad głową i w złym stanie zdrowia przebywają w opuszczonych budynkach, altanach czy na klatkach schodowych.

Policjanci podczas codziennej służby informują mieszkańców miasta o dostępnych formach pomocy osobom bezdomnym, starszym czy bezradnym, które w takich miejscach szukają schronienia. Apelują o powiadamianie służb w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wychłodzeniem, dzwoniąc pod numer alarmowy 997, 986 lub 112.

Wczoraj częstochowska Policja na czele z Naczelnikiem Prewencji - nadkomisarzem Arturem Włodarskim i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Małgorzatą Mruszczyk oraz pracownikami ZGM TBS w Częstochowie przeprowadziła kontrole w kilku miejscach, w których mogą przebywać bezdomni. Wszystko po to, by zdążyć na czas z pomocą.

Zeszłej zimy w Polsce z powodu wychłodzenia zmarło 30 osób. Obecnie, w budynkach niemieszkalnych znajdujących się na terenie Częstochowy przebywa 65 osób. Te osoby potrzebują naszego wsparcia. Nie bądźmy obojętni, gdy chodzi o ludzkie życie. Informacje o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne można przekazywać za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń lub bezprośrednio swojemu Dzielnicowemu.

Straż Miejska apeluje

Okres zimowy to trudny czas dla osób bezdomnych. Straż Miejska w Częstochowie apeluje, aby zimą pomagać bezdomnym.

Strażnicy miejscy w okresie jesienno-zimowym patrolują miejsca, gdzie nocują osoby bezdomne. Są to pustostany, zimne piwnice, altany, kanały i inne miejsca, gdzie gromadzą się bezdomni i są narażeni na wychłodzenie. Jeśli strażnicy miejscy napotykają osoby bezdomne to proponują pomoc w ogrzewalni lub noclegowni lub w innych miejscach, w których osoby bezdomne otrzymają pomoc.

Straż Miejska w Częstochowie apeluje też do mieszkańców miasta. Pobyt osób bezdomnych, które są narażone na wyziębienie należy zgłaszać na numery alarmowe (986). Tylko szybka informacja może uratować osobę bezdomną przed poważnym wyziębieniem.

W 2019 roku w Częstochowie przebywało 351 osób bezdomnych ( w placówkach wsparcia oraz miejscach niemieszkalnych ). W styczniu 2018 takich osób było 371.Tylko w okresie od 1 listopada 2019 do 31 marca 2020 na terenie Polski z wychłodzenia zmarło 30 osób, na Śląsku – 3, w Częstochowie na szczęście nikt. Obecnie na terenie Częstochowy w miejscach niemieszkalnych przebywa 65 osób.

Niezależnie od wspólnej akcji ZGM, MOPS i KMP miejsca, w których przebywają bezdomni są w okresie jesienno-zimowym systematycznie monitorowane przez patrole Straży Miejskiej.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie