18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Będą szczepienia dziewczynek przeciwko wirusowi brodawczaka

Bartłomiej Romanek
Wszystkie dwunastolatki w Częstochowie, których rodzice wyrażą na to zgodę, zostaną zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiadającego za zachorowania na raka szyjki macicy.

Miasto ogłosiło konkurs na realizację programu szczepień, które w całości będą darmowe.

Częstochowa sfinansuje kampanię edukacyjno-informacyjną, zakup szczepionek, kwalifikację lekarską i przeprowadzenie cyklu szczepień. Miasto ogłosiło informację o szczepieniach w ostatnim dniu Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Szczepionka będzie podawana w trzech dawkach, nastolatki zostaną wcześniej przebadane.

Naukowcy i lekarze wyrażają różne opinie na temat skuteczności szczepień przeciwko HPV, są informacje o skutkach ubocznych, ale zdecydowana większość podziela pogląd, że profilaktyka jest w przypadku raka szyjki macicy bardzo ważna.

- Mamy opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ginekologii onkologicznej dr. Bogdana Michalskiego oraz prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych, która działa na mocy ustawy i działa na zlecenie ministra zdrowia - tłumaczy Sylwia Bielecka z biura prasowego częstochowskiego urzędu.

Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego finansują także inne gminy województwa śląskiego. W Ożarowicach w powiecie tarnogórskim dziewczynki są szczepione od pięciu lat, ale w odróżnieniu od Częstochowy, gmina nie pokrywa wszystkich kosztów szczepienia.

- Doszliśmy do wniosku, że jak coś jest za darmo, to ludzie tego nie szanują, dlatego u nas rodzice muszą płacić 10 procent - mówi Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.

- Na początku były pewne opory rodziców, ale przeprowadziliśmy kampanię promocyjną, w której wzięła udział m.in. Jolanta Kwaśniewska, i szczepionki się przyjęły. Czasem nawet rodzice mówią, że zamiast nagród za dobrą naukę w postaci książek, lepiej byłoby, żebyśmy zapłacili za szczepienie - dodaje Czapla.

W Żorach także miasto finansuje szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy. W tym roku bierze w niej udział 250 uczennic w wieku 13 lat. Szczepienia odbywają się w szkolnych gabinetach zdrowia, znajdujących się na terenie Żor. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 200 tysięcy złotych. W lipcu żorski magistrat zamierza rozpocząć kolejną edycję darmowych szczepień przeciwko wirusowemu brodawczakowi ludzkiemu.

Trzeba szczepić

Jan Bińczyk, ginekolog z Częstochowy:
Umieralność na raka szyjki macicy jest ogromna. Szczepienie przeciwko HPV jest jedynym przykładem profilaktyki raka w postaci szczepionki. Zaleca się szczepienie dziewczynek od 12 roku życia. Im wcześniej, tym lepiej. Nie wystarczy jedynie regularna cytologia i odpowiednia profilaktyka. Moim zdaniem, należy szczepić populacyjnie. Nie zwalnia to jednak kobiet z badań ginekologicznych.

Szczepionka ma tylko jedną wadę - cenę. U nas szczepienie kosztuje 300 zł. Całość składa się z trzech serii. Po pierwszym szczepieniu należy odczekać miesiąc, po drugim - pięć miesięcy. Szczepionka skierowana jest przeciw czterem typom wirusa, które wytwarzają przeciwciała krzyżowe. W ponad 90 proc. zapobiega powstawaniu raka szyjki macicy.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto