Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa Anja Rubik na Festiwalu Filmowym im. Braci Krzemińskich ZDJĘCIA

js
fot. organizatorów
To już piąta edycja festiwalu. Jak zwykle nie zabraknie atrakcji. - Udział w festiwalu wezmą znane osoby ze świata kultury - mówi Krzysztof Kasprzak, filmowiec dokumentalista, jeden z organizatorów festiwalu. W 100 -lecie odzyskania niepodległości będą akcenty nawiązujące do tego wydarzenia. Już dzisiaj, w piątek, w Muzeum Częstochowskim, w Ratuszu, o godz. 18. zostanie otwarta wystawa „KinoPasje Częstochowy”.

Na wystawie będzie można zobaczyć ciekawe eksponaty z historii kinematografii, np. aparaty filmowe.

W sobotę przenosimy się do Ośrodka Kultury Filmowej. O godz. 13 rozpocznie się tam seans historycznego filmu dokumentalnego, Krzysztofa Kasprzaka „Częstochowa lata 1918-1939 - od wojny do wojny”.

Zobaczymy unikatowe kadry z okresu międzywojennego, dawnej Częstochowy. To obraz miasta, którego już nie pamiętają najstarsi często-chowianie.

Będzie można porównać przedwojenny obraz miasta z dzisiejszym.

A o godz. 17 odbędzie się projekcja etiud filmowych Sylwestra Chęcińskiego „Lato” i „Człowiek nie umiera”. Twórca trylogii komediowej i Kargulach i Pawlakach był uczniem liceum w Krzepicach. Zobaczymy też film „Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim” w reżyserii Jarosława Marszewskiego.

Także w sobotę, w OKF-ie będzie okazja do spotkania z Magdaleną Piekorz, dyrektor artystyczną Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Zobaczymy jej film dokumentalny „Dziewczyny z Szyma-nowa”.

Natomiast w niedzielę , o godz. 15 będzie można porozmawiać ze światowej sławy modelką, Anją Rubik, która jest też autorką książki “#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”.

A po spotkaniu z Anją Rubik zobaczymy komedię „Idealny facet dla mojej dziewczyny” Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramanowicza.

Patronami festiwalu są bracia Antoni i Władysław Krzemińscy, pionierzy kinematografii na ziemiach polskich.

Kupili od braci Lumiere aparat projekcyjny z którym wędrowali po całej Polsce i Rosji, dotarli aż pod Władywostok. Jako pierwsi założyli stały kinoteatr na ziemiach polskich w Łodzi w 1899 r. przy ul. Piotrkowskiej .

W rok później przenieśli go do Częstochowy.

Pod Jasną Górą otworzyli kino „Rojal Palace”. „Pożar w zapałczarni” z 1913 r. przez nich nakręcony, jest najstarszym z zachowanych polskich dokumentów. Wstęp na festiwal jest wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto