MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej pielgrzymów na Jasnej Górze

janusz strzelczyk
janusz strzelczyk
Częstochowa w przeciwieństwie do innych znanych europejskich miast, gdzie są sanktuaria maryjne, jest dużym, ponad ćwierćmilionowym miastem. Lourdes, Fatima, Loreto są niewielkimi miejscowościami. Zwyczajowo za początek szczytu pielgrzymkowego przyjmuje się Święto Matki Boskiej Szkaplerznej, przypadające 16 lipca.

W okresie szczytu pielgrzymkowego miasto musi normalnie funkcjonować, a jednocześnie przygotować się na przyjęcie rzeszy pątników. Wierni przybywają na Jasną Górę przez cały rok.
Największa koncentracja pielgrzymów przypada na okres od maja do października. Najliczniejsze pielgrzymki przychodzą w sierpniu. Na święto Wniebowzięcia Matki Boskiej, 15 sierpnia i odpust Matki Boskiej Częstochowskiej, 26. W dniu święta zdarza się, że jest tyle samo pielgrzymów, co częstochowian. Większość pątników to Polacy. Tylko około 3 - 4 procent przyjeżdża z zagranicy.
Prawie 75 procent pielgrzymów pozostaje w sanktuarium i mieście tylko jeden dzień. Przychodzą na Jasną Górę, uczestniczą w uroczystościach religijnych, trochę zwiedzają i wracają. Około 15 proc. decyduje się pozostać na jedną noc. W mieście jest kilkanaście hoteli, moteli, pensjonatów i domów noclegowych, w których jest ponad 4,5 tys. miejsc, z czego więcej niż połowa należy do Kościoła. W znanych ośrodkach kultu maryjnego, Lourdes, Fatimie, liturgia nabożeństw jest tak przygotowana, że pielgrzym, aby uczestniczyć we wszystkich, musi pozostać tam przynajmniej trzy dni. W Lourdes, liczącym około 25 tys. mieszkańców jest ponad 400 hoteli.
Poza Jasną Górą można zaproponować turyście spacer Alejami Najświętszej Maryji Panny, zwiedzenie katedry (druga co do wielkości w Polsce), obejrzenie rezerwatu archeologicznego, zwiedzenie muzeum, kościołów, np. św. Barbary, św. Zygmunta. Ciekawym obiektem turystycznym mogłaby być huta Częstochowa. Huta im. Sendzimira jest jedną z atrakcji Krakowa. Profesjonalni przewodnicy oprowadzają grupy po nieczynnych wydziałach, a czasem można podpatrzeć produkcję.
Dla ułatwienia pobytu pielgrzymom i zapewnienia niezakłóconego życia mieszkańcom w okresie pielgrzymkowego szczytu zmobilizowano wszystkie służby. Policja kilka tygodni wcześniej przyjmuje zgłoszenia terminów wchodzenia pielgrzymek do Częstochowy.
W pełnej gotowości jest także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracownicy w sierpniowym szczycie pełnią dyżury. W MOP-sie potrzebujący otrzymują talony żywnościowe. Mogą także dostać bilety kredytowe na bilet, jeśli zostaną okradzeni. Kto ma kłopoty z noclegiem może liczyć na pomoc ośrodka. Otrzyma skierowanie do przytuliska przy ul. Krakowskiej.
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego miasta oceniła stan gotowości Częstochowy do przyjęcia największych pielgrzymek. - W rym roku ustawimy przenośne toalety także na ulicach Złotej, Srebrnej, na Starym Rynku, gdzie pątnicy wchodzą do miasta - mówi płk Stanisław Słyż, naczelnik częstochowskiego Wydziału Zarządzania kryzysowego. - W sumie w mieście będzie ponad 30 takich toalet, przede wszystkim w okolicach Jasnej Góry. W parku podjasnogórskim jest szalet, przystosowany dla niepełnosprawnych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto