Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co skrywa Lasek Aniołowski to uwielbiane miejsce częstochowian. Co skrywa? Zobacz galerię zdjęć!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Rekreacyjne ścieżki zdrowia, alejki do spacerowania, tablice edukacyjne – te elementy są doskonale znane wszystkim, którzy odwiedzają Lasek Aniołowski. Okazuje się, że miejsce, to jest pełne tajemnic. Zbaczając z głównej ścieżki i idąc w głąb możemy na przykład przyjrzeć się pozostałościom dawnej strzelnicy…

Niecodzienna historia

Historia Lasku Aniołowskiego jako kompleksu zieleni miejskiej rozpoczęła się w 1960 r., kiedy to zapoczątkowano zalesienie byłego poligonu zlokalizowanego właśnie na tym rozległym terenie. Poligon powstał w tym miejscu w latach międzywojennych. W 1928 został wyposażony w strzelnicę. Później był wykorzystywany przez 27. Pułk Piechoty i 7 Pułk Artylerii Lekkiej. W okresie II wojny światowej poligon użytkowany był przez okupacyjne wojska niemieckie, zaś po 1945 roku przez stacjonujące w Częstochowie oddziały Ludowego Wojska Polskiego. Pozostałości po mieszczącej się tam strzelnicy można oglądać do tej pory – wystarczy tylko zboczyć z głównej ścieżki i pójść w głąb lasu.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że do grudnia 1995 roku teren był własnością Skarbu Państwa, potem stał się własnością Gminy Miasta Częstochowy. W roku 2006 przeprowadzono gruntowne oczyszczanie terenu. W tym czasie usunięto stamtąd 1119 pocisków artyleryjskich i granatów oraz 500 zapalników, pochodzących z okresu I i II wojny światowej!

Później – w latach 2007-2009 – miasto wzięło się za zagospodarowanie tego miejsca. Jego infrastruktura jest co jakiś czas uzupełniania i odnawiana. Niedawno znajdująca się tam rekreacyjna ścieżka zdrowia została wydłużona i poddana renowacji. Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Wartość prac opiewała na kwotę niespełna 50 tys. zł.

Częstochowianie uwielbiają to miejsce

Lasek Aniołowski znajduje się na pograniczu dzielnic Północ i Wyczerpy-Aniołów. Od strony centrum miasta prowadzi do niego Promenada Czesława Niemena - deptak o długości 1700 m. Dzięki swoim naturalnym walorom jest atrakcyjnym celem wycieczek i spacerów częstochowian. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców dzielnic Północ, Wyczerpy i Tysiąclecie. Chętnie odwiedzają go również ci z drugiego końca miasta. Obecnie ma charakter rozległego parku leśnego m.in. z ciekawym układem alejek spacerowych, ścieżką zdrowia, ławkami i koszami na śmieci. Jest też ścieżka, na której można wykonywać ćwiczenia gimnastyczne – znajdziemy tam takie elementy, jak drewniany slalom, ławka do ćwiczeń, mostek z przeplotnicą łańcuchową, zestaw to przeskoków, czy poręcze akrobatyczne.

Przez Lasek Aniołowski prowadzi nas przyrodnicza ścieżka edukacyjna - na specjalnych tablicach umieszczone są informacje – ogólne o przyrodzie ogólne i o przyrodzie tego konkretnego miejsca. To doskonała przestrzeń do obcowania z naturą. Mamy tam wiele gatunków ptaków i dzikiej zwierzyny. Niejednokrotnie spacerując alejkami możemy stanąć oko w oko ze… zgrabną sarenką.

Z uroków Lasku Aniołowskiego korzystają też biegacze, czy miłośnicy wycieczek rowerowych. Często jest też scenerią do różnego rodzaju sesji plenerowych. Odbywają się w nim również liczne zawody biegowe, a także nordic walking. Jeśli w Lasku Aniołowskim nie bywacie zbyt często, to zachęcamy, aby to zmienić. Naprawdę warto!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto