Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cielętniki zapraszają, czyli wyjątkowa lipa to nie jedyna atrakcja, która czeka w podczęstochowskiej miejscowości

Redakcja
Tak dwór w Cielętnikach wygląda aktualnie
Tak dwór w Cielętnikach wygląda aktualnie www.prastara.pl
Szukacie pomysłu na szybką wycieczkę? Proponujemy Cielętniki. To niewielka wieś w powiecie częstochowskim. To właśnie tutaj niegdyś rósł jeden z najpiękniejszych pomników przyrody – ponad 700-letnia lipa drobnolistna. I choć kilka lat temu po starciu z orkanem Ksawery wyszła mocno pokiereszowana, to nadal żyje i wciąż kwitnie. Ale w Cielętnikach zobaczycie nie tylko lipę.

Spis treści

Lipa w Cielętnikach

Zabytkowa lipa, która jest znana niemal w całym kraju, rośnie obok kościoła Przemienienia Pańskiego. Drzewo było najstarszą lipą w Polsce. Jej wiek szacuje się na około 600-700 lat, chociaż z niektórych przekazów wynika, że jest jeszcze starsza. Zgodnie z legendą przed wiekami pewien ziemianin posadził w tym miejscu 18 sadzonek lipowych, które po podrośnięciu zrosły się w jedną lipę. Jakiś czas temu otoczono ją płotem. Ten miał ją zabezpieczyć przed… pątnikami. Od stuleci wierzono bowiem, że kora cielętnickiej lipy działa kojąco na ból zębów. Ogrodzenie nie było jednak przeszkodą - pielgrzymi, którzy po drodze na Jasną Górę odpoczywali w Cielętnikach i tak przeskakiwali przez płot i obskubywali korę. Swego czasu pień lipy smarowano nawet smołą!

Dziś z pomnika przyrody niewiele zostało - wszystko przez orkan Ksawery, który w nocy z 5 na 6 października 20217 roku szalał nad naszym krajem. Lipa z Cielętnik, mimo że nie dała się setkom tysięcy pielgrzymów, to ze starcia z żywiołem nie wyszła zwycięsko. Od razu mówiono, że drzewa nie da się ocalić. A jednak! Mimo że pozostał właściwie tylko niewielki kikut, to drzewo do tej pory żyje, kwitnie i ma się całkiem nieźle.

Na dodatek powalony pień drzewa zyskał również drugie życie - powstała z niego powstała piękna rzeźba św. Apolonii, patronki dentystów oraz osób cierpiących z powodu bólu zębów. Można ją oglądać w miejscowym kościele.

Parafia Cielętniki - ciekawostki

Cielętnicka lipa rośnie na terenie należącym do kościoła Przemienienia Pańskiego. Parafia Cielętniki znajduje się w archidiecezji częstochowskiej, w dekanacie Gidle. Jej początki sięgają XVII wieku. Co ciekawe, na murze świątyni znajduje się obraz św. Apolonii – opiekunki cierpiących na ból zębów. W bezpośrednim sąsiedztwie są także zabytkowe nagrobki z połowy XIX wieku. To ślady dawnego cmentarza.

Miejscowość Cielętniki. Jak tu trafić? Mapa dojazdu

Cielętniki to niewielka wieś położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Dąbrowa Zielona, przy drodze wojewódzkiej nr 784.

Zobacz na mapie poniżej, gdzie leży miejscowość Cielętniki

Zabytkowy dwór w Cielętnikach - atrakcje

W Cielętnikach znajdziemy też zabytkowy dwór, który został zbudowany w 1725 roku w stylu klasycystycznym przez właścicieli miejscowości Bystrzanowskich herbu Starykoń. To parterowy, dwukondygnacyjny, zbudowany na planie prostokąta obiekt. Co ciekawe, przed pierwszą wojną światową chciał go kupić… Ignacy Paderewski. Do transakcji jednak nie doszło. Od 2002 obiekt należy do prywatnych właścicieli, którzy przywrócili mu dawną świetność. W dworze „Prastara” można nawet spędzić kilka nocy!

Cielętniki, niewielka wieś pod Częstochową, mają naprawdę wiele do zaoferowania
Na dworze w Cielętnikach można spędzić kilka nocywww.prastara.pl

- Kuracja Naturą w Prastarej to pobyt z naszą prozdrowotną kuchnią opartą o własne, naturalne uprawy, którymi dzielimy się z naszymi gośćmi, aby pokazać przeciwzapalną siłę odżywiania - mówi Anna Grduszak z Prastarej. - Posiłki pełne warzyw, kasz, ziół i owoców z ogrodu. W czasie Kuracji można spróbować własnoręcznie wypiekanego chleba z orkiszu na zakwasie, dworskich serów z czarnuszką i kozieradką, czy tradycyjnej lipy z kardamonem. Pragniemy pokazać moc naturalnego źródła tego co jemy, prozdrowotną moc naszych naturalnych upraw takich jak amarantus, płaskurka czy złoty len i słonecznik, z których w dworskiej kuchni tłoczymy wspaniałe oleje. Prastara to pachnące konfitury i wzmacniające napary i herbatki ziołowe z roślin zbieranych tutaj ręcznie. Posiłki w Kuracji przygotowujemy w oparciu o prastare receptury, ale także najnowsze trendy i badania naukowe. Ostatnie z nich pokazują prozdrowotne efekty stosowania postu przerywanego (16:8). W Prastarej każdego dnia o stałych porach serwujemy 3 posiłki wzbogacone o nasze naturalne produkty. Zapraszamy do Dworu Prastara na pobyt z Kuracją Naturą, aby wzmocnić organizm, poczuć regenerujący oddech w trakcie kąpieli leśnych, zajęć na macie i relaksować się w otoczeniu natury zachęca.

A wieczorem? Wieczorem można zasiąść przy blasku kominka i spróbować zdrowotnej dworskiej nalewki.

- Kuracje Naturą to także liczne warsztaty rozwojowe, w czasie których do dworu w Cielętnikach przybywają takie osoby jak Agnieszka Maciąg, znana jako przewodniczka w poszukiwaniu życiowego szczęścia i spokoju, Marysia Prokop - mentorka jogi i świadomego oddechu, Agnieszka Cegielska - wspaniała nauczycielka miłości do natury i naturalnego dbania o zdrowie czy Beata Sadowska motywująca do zmiany, do wsłuchania się w siebie oraz wiele innych cudownych osób! - podsumowuje Anna Grduszak z Prastarej

Cały dwór otoczony jest pięknym parkiem, w którym znajdziemy różne gatunki drzew, krzewów i roślin. To doskonałe miejsce relaksu i wytchnienia podczas spacerów o każdej porze roku.

Tak dwór w Cielętnikach wygląda aktualnie

Cielętniki zapraszają, czyli wyjątkowa lipa to nie jedyna at...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto