Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą ratować zabytkowe maszyny przed zagładą

Piotr Piesik
Halina Jackiewicz obsługuje stary automat zapałczany.
Halina Jackiewicz obsługuje stary automat zapałczany.
Nie da się już uratować przed rozbiórką dawnej drukarni Oderfeldów przy ul. Waszyngtona w Częstochowie. Właściciel nieczynnego browaru wciąż tylko powtarza zapowiedzi znalezienia poważnego inwestora, który wyłożyłby ...

Nie da się już uratować przed rozbiórką dawnej drukarni Oderfeldów przy ul. Waszyngtona w Częstochowie. Właściciel nieczynnego browaru wciąż tylko powtarza zapowiedzi znalezienia poważnego inwestora, który wyłożyłby pieniądze na budowę centrum handlowo-usługowego, z zachowaniem zabytkowej słodowni. Bezpowrotnie giną stare maszyny i wyposażenie likwidowanych fabryk włókienniczych. Żeby uratować to, co jeszcze pozostało, grupa społeczników, historyków zafascynowanych dawnymi zakładami przemysłowymi, podjęła właśnie próbę powołania Muzeum Techniki, Przemysłu i Rzemiosła w Częstochowie.

Niektórych strat nie da się już w żaden sposób nadrobić. Najważniejsze maszyny z fabryki tapet w Gnaszynie wywieziono na Białoruś, z huty szkła - do Niemiec, z zakładów włókienniczych Stradom aż do Pakistanu. Niemal cudem udało się uratować przed wyprzedażą sprzęt z warzelni browaru. Nie oparły się unikalne muzea. W 1972 roku oddano do użytku Muzeum Tradycji i Perspektyw Huty im. B. Bieruta. Dysponowało licznymi pamiątkami zgromadzonymi w Izbie Tradycji oraz eksponatami w postaci nieużywanych już maszyn. Izbę zlikwidowano, maszyny poszły na złom. Przy Częstochowskich Zakładach Zabawkarskich działało Muzeum Zabawek, którego zbiory sięgały... kultury łużyckiej sprzed naszej ery. Ekspozycja trafiła do muzeum w Kielcach.

- To tylko przykłady zakładów, po których nic nie zostało poza wpisami do kronik i artykułami w gazetach. A przecież istniało jeszcze mnóstwo małych fabryczek czy warsztatów. Częstochowa była jednym z czołowych centrów rzemiosła w całym kraju - mówi prof. Antoni Sawicki, sekretarz społecznego komitetu ds. powołania Muzeum.

Inicjatorzy założenia tego muzeum pojawią się na najbliższym posiedzeniu komisji kultury RM w Częstochowie, by wnioskować o bliższą współpracę ze strony samorządu. Są bowiem przykłady zachowania zabytków techniki w dobrym stanie - np. wiekowa fabryka zapałek pracuje i cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto