Ceny za usługi

JANUSZ STRZELCZYK
Wybudowanie cmentarza komunalnego kosztowało 21 mln zł. fot. JAKUB MORKOWSKI
Wybudowanie cmentarza komunalnego kosztowało 21 mln zł. fot. JAKUB MORKOWSKI
Niewiele brakowało, a otwarcie cmentarza komunalnego znów zostałoby odsunięte na nieznany, odległy termin. Radni spierali się, czy przygotowanie do pochówków jest już zakończone.

Niewiele brakowało, a otwarcie cmentarza komunalnego znów zostałoby odsunięte na nieznany, odległy termin. Radni spierali się, czy przygotowanie do pochówków jest już zakończone. Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) pytał dlaczego np. nie ma zapewnionych usług rejestracji na wideo ceremonii pogrzebowej. Troszczył się o zyski, jakie powinna przynieść nekropolia:

- Należy uniemożliwić wynajmowanie konkurencji obok cmentarza miejsc na prowadzenie działalności związanej z organizacją pogrzebów. Na cmentarz nie powinny wjeżdżać samochody o nacisku na oś powyżej 200 kg, bo zniszczą alejki.

Okazało się, że właściwie, z prawnego punktu widzenia nie ma cmentarza komunalnego. Mimo, że o założeniu miejskiej nekropolii mówiło się już od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku kolejne rady zapominały o przyjęciu stosownej uchwały. Wreszcie ten błąd naprawiono. Ale niedopatrzenie ma swoje konsekwencje. Organ nadzoru nad gminą, Urząd Wojewódzki, stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta o utworzeniu gospodarstwa pomocniczego przy Urzędzie Miasta, które ma administrować cmentarzem. Właśnie dlatego, że nie było uchwały o utworzeniu cmentarza.

- Teraz już ta kwestia została uregulowana. Ale prezydent będzie musiał jeszcze raz wydać zarządzenie o zorganizowaniu gospodarstwa pomocniczego - mówi wiceprezydent Zdzisław Ludwin, który w magistracie odpowiada za komunalną nekropolię.

Powołano już kierownika cmentarza. Został nim Jarosław Wydmuch. Radni przyjęli uchwałę o cenach usług w nekropolii.

***
Co za ile?

Opłata za udostępnienie miejsca stałego grzebalnego na pochowanie zwłok na okres 20 lat: pod grób ziemny bez prawa murowania - pojedynczy jednopoziomowy: 800 zł, pojedynczy dwupoziomowy: 1000 zł, dziecięcy (do 6 lat): 400 zł;

pod grób murowany - pojedynczy jednopoziomowy: 1200 zł, pojedynczy dwupoziomowy: 1600 zł, pojedynczy trójpoziomowy: 2300 zł, podwójny dwupoziomowy: 2300 zł, podwójny trójpoziomowy: 3000 zł. W kolumbariach: 1000 zł, w grobach amerykańskich: 2200 zł. Dopłata do miejsc grzebalnych w przypadkach, gdy usytuowane są przy głównych alejkach cmentarza: 400 zł. Opłata za udostępnienie za życia miejsca grzebalnego na okres 20 lat z obowiązkiem wymurowania grobowca pod grób - pojedynczy jednopoziomowy: 1800 zł, pojedynczy dwupoziomowy: 2400 zł, pojedynczy trójpoziomowy: 2700 zł, podwójny dwupoziomowy: 3500 zł, podwójny trójpoziomowy: 4600 zł. Opłata za udostępnienie za życia miejsca grzebalnego na okres 20 lat - w kolumbariach: 1500 zł, w grobach amerykańskich: 3300 zł. Opłata za zamianę istniejącego grobu ziemnego na grób murowany: 1000 zł. Cennik usług pogrzebowych: opłata za wykopanie grobu - pojedynczego jednopoziomowego: 450 zł, pojedynczego dwupoziomowego: 800 zł, dziecięcego: 230 zł. Dodatkowa opłata za wykopanie grobu zimą - pojedynczego jedno, i dwupoziomowego: 120 zł, dziecięcego: 30 zł.

Opłata za umieszczenie trumny w grobie murowanym - dziecka (do lat 6): 120 zł, osoby powyżej 6 lat: 200 zł. Opłaty za umieszczenie urny - w kolumbarium: 120 zł, w grobie amerykańskim: 120 zł. Otwarcie i zamknięcie grobu murowanego - z płytą poziomą: 200 zł, z płytą pionową: 100 zł, grobu amerykańskiego: 100 zł. Czynności formalnoprawne i terenowe związane z - wydawaniem zgody na postawienie, wymianę lub remont nagrobka na grobie ziemnym: 150 zł, wydawaniem zgody na wymianę nawierzchni, remont grobu murowanego, uporządkowanie wnętrza grobu murowanego: 400 zł, przygotowaniem i sprawdzeniem prawidłowości wykonania przez wykonawcę nowego grobu - dziecięcego: 100 zł, ziemnego: 110 zł, murowanego: 150 zł, przygotowaniem i sprawdzeniem prawidłowości wykonania przebudowy istniejącego grobu ziemnego na murowany: 200 zł, sprawdzeniem przygotowania do pogrzebu grobu - dziecięcego: 100 zł, ziemnego: 110 zł, murowanego: 150 zł. Opłata za zezwolenie na wjazd na cmentarz - karawanem do pogrzebu: 50 zł, firmy realizującej zlecenia klientów indywidualnych - wózkiem: 20 zł, samochodem osobowym: 30 zł, samochodem osobowym z przyczepą lub samochodem dostawczym o ładowności do 0,9 t: 50 zł. Opłata za przechowywanie zwłok w chłodni za 1 dobę - do 7 dni: 70 zł, powyżej 7 dni: 80 zł. Opłata za korzystanie z sali eksportacyjnej (wystawienie trumny podczas obrzędu pogrzebowego) za czas do 60 minut - głównej: 220 zł, bocznej: 180 zł. Opłaty za spopielenie (kremację) zwłok - dziecka do 6 lat: 300 zł, osoby powyżej 6 lat: 650 zł.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie