Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Opieki Paliatywnej „Palium” w Częstochowie jest już gotowe. Jest dwa razy więcej miejsc dla pacjentów

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Centrum Opieki Paliatywnej „Palium” w Częstochowie jest już gotowe. Od 1 lipca będą do niego sukcesywnie przenoszeni pacjenci z budynku przy ulicy Krakowskiej. W nowej siedzibie przy ulicy Kopernika ma być 30 miejsc, czyli dwa razy więcej łóżek dla pacjentów niż w poprzedniej lokalizacji.

Otwarcie nowego budynku to efekt ogromnej pracy Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, która działa od 1992 roku. Budynek kupiony w 2015 roku, kosztował 2,5 miliona zł. Kolejne lata związane były z projektowaniem i samymi pracami budowlanymi. W sumie pochłonęły one 13,5 miliona zł. Środki pochodziły z jednego proc. podatku, środków własnych Stowarzyszenia gromadzonych przez kilkanaście lat, rezerwy celowej budżetu państwa – dotacji od Prezesa Rady Ministrów oraz z funduszy PFRON oraz od darczyńców i ofiarodawców.

Efektem działań jest nowoczesny budynek o bardzo wysokim standardzie, który powinien zapewnić komfort pacjentom. W budynku jest m.in. pokój psychologa, kaplica, własna kuchnia oraz mniejsze kuchnie dla pacjentów na każdym piętrze budynku. Są również specjalne miejsca do prowadzenia warsztatów i zajęć.

Na najwyższej kondygnacji powstał specjalny ogród zimowy, stworzony do odpoczynku dla pacjentów. Zagospodarowano również dach, na którym pacjenci będą mogli odpoczywać i oglądać piękną panoramę miasta. Udało się również stworzyć niewielki, ale urokliwy ogród.

- Naszym głównym celem było zwiększenie liczby łóżek w oddziale stacjonarnym, bo na 15-łóżkowym oddziale, który znajduje się przy ulicy Krakowskiej stale brakowało miejsc. Kolejka była coraz dłuższa, a my nie mogliśmy patrzeć na to, że nie wszyscy pacjenci doczekają miejsca w oddziale stacjonarnym. Dlatego zakupiliśmy budynek i po w sumie pięciu latach, dwóch latach przygotowań i trzech latach remontu, udało się nam to zakończyć i 1 lipca będziemy mogli przenieść pacjentów z Krakowskiej i przyjąć tych, którzy czekają w kolejce – mówi Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

W budynku na ulicy Krakowskiej nadal prowadzona będzie opieka domowa dla dzieci i dorosłych oraz długoterminowa opieka pielęgniarska. Będzie się tam również nadal mieścić siedziba Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej.

Nowa inwestycje wymagała ogromu pracy. - Kiedy dzisiaj jechałam, najpierw była burza, ale później wyszło słońce i wtedy sobie pomyślałam, że to można porównać do historii tego budynku. Jak teraz patrzę, to słońca jest dużo, to można powiedzieć, że remont jak burza był krótki, a teraz wyjdzie słońce i nasza opieka w tym miejscu będzie bardzo dobra przez wiele lat – dodaje Anna Kaptacz.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej działa już od 30 lat i w tym czasie opiekowała się 30 tysiącami chorych pacjentów. W tym czasie pod opieką Stowarzyszenia było również pół tysiąca dzieci. Obecnie Stowarzyszenie pomaga miesięcznie 600 pacjentom, w tym 70 dzieci. Organizacja i podległe jej struktury działają w Częstochowie, powiatach częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim i lublinieckim w województwie śląskim, a także w powiatach radomszczańskim i pajęczańskim w województwie łódzkim.

- Czas, którzy mają pacjenci zbliżający się do kresu życia powinien odcisnąć w ich pamięci i przenieść na tamtą stronę życia wszystko co najlepsze. Chcemy, aby nawet jeżeli ludzie mieli ciężkie życie, to aby ostatni akcent życia był dla nich dobry – mówi Anna Kaptacz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto