MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cenny śmietnik

JANUSZ STRZELCZYK
Już w przyszłym roku, po wejściu do Unii Europejskiej, będzie nas obowiązywał system selektywnej zbiórki odpadków.   /  JANUSZ STRZELCZYK
Już w przyszłym roku, po wejściu do Unii Europejskiej, będzie nas obowiązywał system selektywnej zbiórki odpadków. / JANUSZ STRZELCZYK
Od ponad trzech lat Urząd Miasta przygotowuje plan gospodarki odpadami pod kątem wymagań Unii Europejskiej. Ogłoszono nawet w 2000 r. przetarg na rozbudowę i eksploatację wysypiska w Młynku-Sobuczynie.

Od ponad trzech lat Urząd Miasta przygotowuje plan gospodarki odpadami pod kątem wymagań Unii Europejskiej. Ogłoszono nawet w 2000 r. przetarg na rozbudowę i eksploatację wysypiska w Młynku-Sobuczynie. Zgłosiło się pięć firm. Spośród nich wybrano najpierw dwie: Arkę z Gdyni i Solicum z Warszawy. Ale do konkretów nie doszło.

Zmieniła się nazwa firmy zarządzającej składowiskiem odpadów. Zakład Gospodarki Odpadami Spółka z o.o. to teraz Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Spółka z o.o. Wysypisko w Młynku-Sobuczynie ma, zgodnie z normami Unii Europejskiej, być głównym składowiskiem odpadów subregionu północnego woj. śląskiego.

Na zorganizowanie naprawdę nowoczesnego składowiska odpadów potrzeba bardzo dużo pieniędzy. W Młynku-Sobuczynie tylko na pierwszy etap 8-10 milionów złotych. Wysypisko spełniające wymogi ekologii to poza segregacją utylizacja odpadów, produkcja biogazów. Nieuniknione jest wybudowanie spalarni śmieci. Niemożliwe jest bowiem tylko składowanie odpadów. Cywilizacja produkuje miliony ton tworzyw, których rozpad organiczny trwa setki lat. Pozostaje spalanie.

Miasta nie stać na samodzielne sfinansowanie takiej inwestycji. Dlatego potrzebny jest inwestor strategiczny. Gospodarka odpadami to program na przynajmniej dwadzieścia lat. I w opracowaniu tego programu pomoże nam duńska firma AAEN Consulting Engineers. Duńczycy obejrzeli nasze wysypisko i w oparciu o udostępnioną im dokumentację przygotują projekt wytwarzania i wykorzystywania biogazu do produkcji energii elektrycznej.

Specjaliści z Danii chcą podpisać z częstochowskim samorządem list intencyjny w sprawie wspólnej inwestycji w Młynku-Sobuczynie. Obiecują, że z funduszów swojej Agencji Ochrony Środowiska mogą otrzymać na ten cel fundusze, w przeliczeniu na złotówki 2-3 miliony.

Goście przedstawili także ofertę przygotowania selektywnej zbiórki odpadów. Mogą nam dostarczyć kontenery i urządzenia do segregacji śmieci. W Polsce przygotowali taki system dla Zakopanego. Góralom przekazali samochód do zbierania niebezpiecznych odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto