18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Całkowite zaćmienie księżyca w środę

Redakcja
Naturalny satelita Ziemi schowa się w jej cieniu na ponad 1,5 godziny. Będzie to najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca od 11 lat. Kolejne dopiero w 2015 roku.

Fragment księżycowej tarczy na kilkadziesiąt minut zmieni barwę z biało-żółtej na brązowo-czerwoną. W Polsce zaćmienie rozpocznie się punktualnie o godzinie 19:25, kiedy Księżyc będzie się jeszcze znajdował pod horyzontem.

Mniej więcej pół godziny później ujrzymy go na linii południowo-wschodniego horyzontu i dopiero od tego momentu będzie mogli obserwować zaćmienie.

Lewa strona tarczy Księżyca zacznie powoli zatapiać się w półcieniu Ziemi. Zjawisko to będzie postępowało bardzo powoli, aż do godziny 20:23, kiedy cała tarcza Księżyca zatopi się w półcieniu naszej planety.

Następnie Księżyc zacznie się pogrążać w głównym cieniu Ziemi, począwszy od godziny 21:22. Jeśli planujemy obserwacje, to powinniśmy je rozpocząć najpóźniej właśnie o tej porze. Warto korzystać z teleskopu lub lornetki, bo widok będzie niesamowity.

Maksymalna faza zaćmienia, której nie można przegapić, nastąpi punktualnie o godzinie 22:13. Wtedy powinniśmy spoglądać średnio wysoko między południowo-wschodnim i południowym niebem, tam też zobaczymy naszego naturalnego satelitę.

Tym razem Księżyc znajdzie się prawie w samym centrum ziemskiego cienia, a więc trzeba się spodziewać iż jego tarcza może całkowicie zniknąć nam z oczu. W pewnym momencie Księżyc zmieni swą barwę na brązowo-czerwoną.

Następnie będziemy mogli zobaczyć powtórkowe zjawiska, a więc Księżyc bardzo powoli będzie się wyłaniać z ziemskiego cienia. Obserwacji nie powinniśmy przerywać przynajmniej do 23:03, kiedy zakończy się faza całkowita.

Następnie koniec zaćmienia częściowego nastąpi o 0:02, zaś ostateczny kres zjawiska o godzinie 1:01, gdy Księżyc znajdować się będzie średnio wysoko na południowym niebie.

Pogoda

Zdecydowanie najwięcej chmur płynąć będzie nad dzielnicami zachodnimi i północno-wschodnimi. Najmniej zaś na południu kraju i na wschodnim Pomorzu. Nigdzie warunki do obserwacji nie będą wyśmienite.

Nad naszym regionem często będą się pojawiać chmury, jednak chwilowo księżyc może się zza nich wyłaniać.

Kolejne, widoczne w całości, tego typu zaćmienie zobaczymy w Polsce dopiero 28 września 2015 roku.

Źródło: twojapogoda.pl

***

Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto