Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Częstochowie: Procesja tradycyjnie przeszła aleją NMP z Jasnej Góry do Archikatedry [ZDJĘCIA]

BR/BPJG
Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w tradycyjnej procesji Bożego Ciała w Częstochowie. W tym roku uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą na Jasnej Górze. Później procesja przeszła do Archikatedry, zatrzymując się przy czterech ołtarzach.

Podczas homilii podczas mszy świętej na Jasnej Górze abp Wacław Depo mówił: „Dzisiejsza liturgia podprowadza nas nieustannie do Wieczernika, jako miejsca narodzin Kościoła. Znów wsłuchujemy się w słowa Chrystusa, dającego uczniom chleb, który mocą Jego słów i Ducha Świętego stał się Jego ciałem, a wino stało się Jego krwią. I w ten sposób Jezus zapoczątkowuje nowy porządek paschalny – Eucharystia jest sakramentem Jego obecności aż do skończenia świata, i sakramentem nowego i wiecznego przymierza”.

„Kto bierze udział w Eucharystii, jednoczy się z misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – a nawet więcej, staje się głosicielem, misjonarzem i świadkiem tego wydarzenia” – podkreślał metropolita częstochowski.

Abp Wacław Depo przypomniał wydarzenie z 304 roku, kiedy to cesarz Dioklecjan zabronił chrześcijanom pod karą śmierci posiadania Pisma św., gromadzenia się na Eucharystię i budowania miejsc kultu. Wówczas ujęto 49 chrześcijan, którzy brali udział we Mszy św. wbrew zakazowi. Zapytani o złamanie rozporządzenia cesarza odpowiedzieli: my nie możemy żyć bez Eucharystii, zabrakłoby nam sił, by zmagać się z codziennymi przeciwnościami i nie ulec. W imię wiary oddali swoje życie.

„Drodzy bracia i siostry, także my, chrześcijanie XXI wieku powinniśmy się zastanowić nad doświadczeniem męczenników z Abiteny. Nam także niełatwo żyć na co dzień po chrześcijańsku we współczesnym świecie. (…) Świat, w którym żyjemy, odrzuca prawdę o swoich odniesieniach do Boga, zapomina o źródle. A jednocześnie zauważamy, że wraz z rozwojem nauki i techniki nie wzrasta siła moralna człowieka – wręcz przeciwnie, im bardziej następuje wzrost kultury technicznej i medialnej, tak zwana kultura współczesna odstąpiła od wymogów kształtowania umysłów i charakterów poprzez prawdę, piękno i dobro, a epatując nas wulgaryzmami i patologią” – mówił metropolita częstochowski. Kaznodzieja przypomniał spektakl „Klątwa”, a także pokaz mody w Muzeum Sztuki w Nowym Jorku, gdzie zaproponowano wystawę poświęconą wpływom katolicyzmu na modę. Mimo zapewnień, wypożyczone stroje liturgiczne i akcesoria zostały użyte w niewłaściwy sposób.

„To jest nowa kultura degradacji człowieka i świata, i ona już jest obecna u nas. A my, czy mamy siłę przeciwstawić się temu prądowi? (..) Przenikanie się tych pseudokultur jest dzisiaj niezmiernie silne, i trzeba mieć siłę Eucharystii, Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, aby to wszystko przezwyciężyć” – stwierdził abp Wacław Depo.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto