Boruc i Siwy najlepsi w bokserskim turnieju

Krzysztof Suliga
W osiemnastym Ogólnopolskim Turnieju Młodzików rywalizowało czterech bokserów KS Start Częstochowa. Dwóch z nich stanęło na najwyższym stopniu podium. Jak mówi trener Jerzy Ślęzak, ten turniej traktowany jest jako ...

Jak mówi trener Jerzy Ślęzak, ten turniej traktowany jest jako nieoficjalne Mistrzostwa Polski. W tej kategorii wiekowej nie ma bowiem imprezy takiej rangi. Na zawodach obecni są trenerzy kadry narodowej. W tym roku w Poznaniu rywalizowało 87 reprezentantów 34 klubów.

W znakomitym stylu wygrał kategorię powyżej 77 kg Marcin Siwy. Czternastoletni częstochowianin waży 82 kg i był najlżejszy w tej kategorii. W półfinale już w pierwszej rundzie pokonał przez przewagę techniczną (rsc) Marka Horata z Zatoki Braniewo. Podobnie było w finale, w którym wygrał przez rsc w pierwszej rundzie z Adrianem Szczepaniakiem z Polonii Leszno. Siwy zyskał uznanie w oczach trenera reprezentacji Jana Bezimiennego i otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadetów, które odbędzie się w lutym w Wiśle.

– Marcin to szybki i dobry technicznie zawodnik. Trenuje w klubie od dwóch lat – mówi trener Ślęzak.
Kolejny złoty medal dla Startu wywalczył w wadze 69 kg Michał Boruc. W pierwszej walce pokonał przez rsc Bartłomieja Cybulskiego ze Sztormu Szczecin. W finale zwyciężył na punkty Wiktora Perczyńskiego z Legii Warszawa.
Pechowo trafił w losowaniu startujący w kategorii 60 kg Piotr Błaszczyk. Przyszło mu się zmierzyć z Adamem Kośmidrem, wicemistrzem Europy młodzików. Swą eliminacyjną walkę w kat. 50 kg przegrał także Paweł Piotrowski.

Start znalazł się do tego w gronie zaledwie trzech klubów, które zdobyły po dwa złote medale. Ta sztuka udała się jeszcze tylko Napturowi Łódź i BKS-owi Gorzów. Drużynowo Start zajął trzecie miejsce. Z województwa śląskiego złote medale zdobyli, oprócz częstochowian, tylko Andrzej Tokarz (Concordia Knurów) i Rafał Mróz (Kleofas Katowice).

– Wiele klubów z powodu braku pieniędzy nie zdecydowało się na wzięcie udziału w tej imprezie. My sfinansowaliśmy koszty z własnej kieszeni. Chłopcy zapłacili za swoje noclegi i wyżywienie, a ja pokryłem koszty przejazdu. W sumie wyniosło to ich po 300 zł. To bardzo ważny turniej i warto było na niego jechać. Można się na nim pokazać na ogólnopolskiej arenie – dodaje częstochowski szkoleniowiec.

Wcześniej bokserzy Startu występowali w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Pierwsze miejsca w swych kategoriach zajęli: Boruc, Siwy i Błaszczyk, a drugie Piotrowski i Daniel Socik.