Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez zmian na stanowisku dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Sezon artystyczny rusza lada dzień

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Magdalena Woch wciąż jest dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Umowa w tej kwestii obowiązywała do końca sierpnia, ale zarządzenie wydane przez prezydenta z automatu ją przedłużyło.

Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Sprawa związana z funkcją dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie powraca jak bumerang już od roku. Początkowo miał ją sprawować znany aktor Olaf Lubaszenko. Zawarta z nim w ubiegłym roku umowa miała obowiązywać przez najbliższe do 31 sierpnia 2025 r. Ten jednak tak długo w Częstochowie nie zabawił. Aktor złożył bowiem rezygnację. Oficjalny powód? Osoby pełniące funkcje publiczne podlegają ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Sprowadzało się to do tego, że dyrektor teatru nie może zarazem prowadzić własnej firmy. A Olaf Lubaszenko takową prowadził.

Po zakończeniu procedury odwoławczej na stanowisko dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie wyznaczono Magdalenę Woch, która z częstochowskim samorządem jest związana od 2006 r. To wieloletnia kierowniczka Referatu Promocji, a następnie zastępczyni naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu. Miała ona swoje obowiązki pełnić do czasu rozstrzygnięcia planowanego konkursu na dyrektora częstochowskiego teatru. Miesiące jednak mijały, a procedura konkursowa nie ruszyła.

Umowa Magdaleny Woch miała obowiązywać do 31 sierpnia 2023. Ostatecznie jednak zarządzenie wydane przez prezydenta z automatu ją przedłużyło. Ponownie jest w nim mowa o tym, że będzie ona kierować instytucją do czasu powołania dyrektora, lecz nie dłużej niż do 31 sierpnia 2024 roku.

Nowy sezon

Kolejny sezon artystyczny częstochowska scena zainauguruje współczesną sztuką o aktualnej wymowie. „Bum” - autorstwa niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga, w realizacji Iwo Vedrala to spektakl, który miał w naszym Teatrze premierę w końcu maja tego roku. Na scenie zobaczymy Macieja Półtoraka, Martę Honzatko, Hannę Zbyryt, Robert Rutkowskiego, Bartosza Kopcia oraz gościnnie Szymona Kowalika.

Już 10 września rozpocznie w Teatrze II edycja Festiwalu Tańca Współczesnego "Pamięć miasta", organizowanego przez Fundację Performa. Festiwal to cykl wydarzeń performatywnych, na które składają się spektakle, warsztaty, projekt społeczny, dyskusje i wystawa. Celem projektu jest upamiętnienie dawnych mieszkańców miasta poprzez odniesienie się do pamięci miasta o jego wielokulturowej historii. Festiwal został dofinansowany ze środków Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a także przez Związek Artystów Scen Polskich. ZASP wraz z Prezydentem Miasta Częstochowy objęli także nad nim patronat.

Pierwszą premierę sezonu 2023/24 częstochowska scena zapowiada na 7 października.
W "Polowaniu" Ishbel Szatrawskiej, w realizacji Piotra Pacześniaka zagrają: Agnieszka Łopacka, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Karol Czajkowski (gościnnie), Adam Hutyra, oraz Robert Rutkowski.

W rozpoczynającym się sezonie obowiązki dyrektora Teatru im. Mickiewicza nadal będzie pełnić Magdalena Woch (do końca sierpnia 2024 r.). Konsultantem programowo-artystycznym częstochowskiego Teatru na sezon 2023/24 zostanie Agata Biziuk-Brajczewska – dramatopisarka i reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto