Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autobus z klimatyzacją będzie latem

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
Autobus z klimatyzacją będzie latem Częstochowskie MPK kupuje pierwsze w mieście autobusy z klimatyzacją. Będzie ich siedem.

Autobus z klimatyzacją będzie latem

W tym roku, w wakacje, częstochowianie będą po raz pierwszy jeździć nowoczesnymi autobusami miejskimi z klimatyzacją.
- Ogłosiliśmy przetarg na zakup siedmiu nowych autobusów dwunastometrowych - mówi Robert Madej, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. - Zdecydowaliśmy się na zakup autobusów z klimatyzacją.

Autobus z klimatyzacją będzie latem

Termin zgłoszeń do przetargu upływa 18 lutego. Po jego rozstrzygnięciu zwycięzca przetargu ma 150 dni na wyprodukowanie autobusów.
850 tys. zł za autobus
Częstochowski przewoźnik nie chce zdradzić, ile ma pieniędzy na zakup nowych autobusów. Ale wiadomo, że taki pojazd kosztuje przynajmniej 850 tys. złotych.
MPK systematycznie poprawia stan techniczny swoich autobusów. Nie zawsze zastępując wycofywane z kursów nowymi, ale używanymi, za to sprawnymi i w lepszym stanie niż te stare w częstochowskim MPK.
- Mamy na stanie 143 autobusy - wylicza Robert Madej. - 9 autobusów nie nadaje się do eksploatacji i w związku z tym zostały odstawione do kasacji.
Tabor autobusowy częstochowskiego MPK to 52 ikarusy z lat 1982-1997, 6 jelczów z lat 1985-1987, 22 autobusy marki MAN różnych typów z lat 1991-2006, 9 solarisów z 2002 r. oraz 54 mercedesy z lat 2006-2010.
MPK nie rezygnuje z autobusu elektrycznego czy hybrydowego. Autobus elektryczny jest jednak prawie 2 razy droższy od takiego samego z napędem tradycyjnym i lepiej jest kupić np. 10 nowych autobusów z silnikiem Diesla niż 5 elektrycznych. Ale miejski przewoźnik nie przekreśla szans na funkcjonowanie bezemisyjnego transportu w Częstochowie. W jednej z propozycji projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej, przesłanej już do Urzędu Miasta Częstochowy, chce zakupić w latach 2014-2020 pięć autobusów elektrycznych. Ale na to są potrzebne unijne dotacje.
Nowe linie tramwajowe
Możliwe, że szybciej Częstochowa dostanie unijne dotacje na rozwijanie linii tramwajowej. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska uważa, że miasta, które już mają komunikację tramwajową, powinny ją rozwijać, zaś dotacje na autobusy otrzymają te ośrodki, które tramwajów nie mają. Częstochowa planuje budowę kolejnej nowej linii tramwajowej oraz zakup w sumie ok. 20 nowych składów tramwajowych. Nowa linia tramwajowa w Częstochowie, uruchomiona w połowie 2012 roku, prowadzi do specjalnie wybudowanej pętli na Rakowie przy stadionie.
Na starej linii tramwaje na Rakowie też mają pętlę. Obie pętle są oddalone od siebie o 1,5 kilometra. Dlaczego ich nie połączyć? Koszt takiej inwestycji wyniósłby około 30 mln złotych. Dla Rakowa byłoby to ożywienie dzielnicy. Byłby lepszy dojazd do przystanku kolejowego na Rakowie.
Pomysłów na rozwój komunikacji tramwajowej w Częstochowie jest więcej. Na przykład nowa linia na Parkitce. Na tę inwestycję jest możliwe zdobycie dotacji unijnych z rozdania na lata 2014-2020. Taka linia połączyłaby dzielnice Tysiąclecie z Parkitką. W ten sposób wszystkie duże dzielnice miasta zostałyby połączone linią tramwajową. A to w Częstochowie najszybszy środek transportu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto