Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywna mama w Częstochowie. Dzięki realizacji projektu panie wróciły na rynek pracy. Niektóre znalazły zatrudnienie, a inne założyły firmy

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Piętnaście kobiet z Częstochowy i powiatu częstochowskiego mogło wrócić na rynek pracy, dzięki udziałowi w projekcie "Aktywna mama". Jego celem była aktywizacja zawodowa pań, które niedawno urodziły dziecko i były na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. - Był to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych pod względem efektywności programów przygotowanych przez częstochowski urząd pracy - przyznał Piotr Urbaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Pilotażowy program "Aktywna mama" był realizowany od lutego 2022 roku na podstawie ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej naboru. W sumie w Częstochowie przeznaczono na niego 772 tysiące złotych. Dzięki tym funduszom 15 bezrobotnych kobiet - po okresie bierności zawodowej związanej z wychowaniem dzieci - mogło powrócić na rynek pracy.

- W województwie śląskim trzy powiatowe urzędy pracy uzyskały dofinansowanie w ramach tego projektu - przyznał Piotr Urbaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie. - Ten, który realizowaliśmy w Częstochowie był największym. Możemy być dumni z tego projektu. Był on jednym z najlepszych i najskuteczniejszych pod względem efektywności programów przygotowanych przez częstochowski urząd pracy - dodał.

Dzięki udziałowi w projekcie dziesięć pań znalazło zatrudnienie u różnych pracodawców, natomiast pięć zdecydowało się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Pracodawcy, którzy zatrudnili panie wracające do pracy po urodzeniu dziecka, reprezentowali różne branże, między innymi handlową, ubezpieczeniową, czy usługową. Dzięki temu młode mamy znalazły pracę jako:

  • agent ubezpieczeniowy,
  • pracownik działu kadr,
  • sprzedawca,
  • pracownik biurowy,
  • księgowa,
  • lektor języka obcego.

W ramach promesy na zatrudnienie wynagrodzenie dla pracowników było częściowo refundowane z budżetu projektu (2700 zł plus składka na ubezpieczenie społeczne).

Panie, które zdecydowały się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej obecnie prowadzą:

  • gabinet pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej,
  • kancelarię adwokacką,
  • gabinet fizjoterapeutyczny,
  • sklep internetowy zajmujący się sprzedażą perfum,
  • pracownię florystyczną.

Oprócz zatrudnienia panie biorące udział w projekcie mogły liczyć również na dofinansowanie żłobka/przedszkola/opiekunki, a także na dofinansowanie odzieży biznesowej.

- Idea programu, niestandardowe rozwiązania... To wszystko zostało skrojone pod wszystkie nasze potrzeby. Znalazłyśmy się we wręcz wymarzonej sytuacji, aby podjąć zatrudnienie, nie zaniedbując obowiązków spoczywających na matkach, obowiązków związanych z wychowaniem naszych dzieci – potwierdzały i podsumowały uczestniczki projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto