Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademickie planetarium

(ib)
Doktor Bogdan Wszołek pokazuje miejsce, w którym stanie projektor.
Doktor Bogdan Wszołek pokazuje miejsce, w którym stanie projektor.
Jest duża szansa, że już niebawem uczniowie częstochowskich szkół nie będą musieli jechać do Chorzowa, aby zobaczyć z bliska gwiazdy. Przy Instytucie Fizyki Akademii im. Jana Długosza powstaje planetarium.

Jest duża szansa, że już niebawem uczniowie częstochowskich szkół nie będą musieli jechać do Chorzowa, aby zobaczyć z bliska gwiazdy. Przy Instytucie Fizyki Akademii im. Jana Długosza powstaje planetarium. Nie będzie ono tak duże, jak to chorzowskie, ale za to, jak z dumą podaje uczelnia, ma być wyposażone w najnowocześniejszy w kraju projektor.

– Jest to aparatura cyfrowa DigistarII – informuje dr Bogdan Wszołek, astronom z Zakładu Dydaktyki Fizyki i Astronomii w Instytucie Fizyki. – Otrzymamy ją z planetarium w Armagh w Irlandii Północnej. Pieniądze na jej zakup przekaże nam częstochowski samorząd. Decyzję taką podjęli na ostatniej sesji częstochowscy radni, za co jesteśmy im wdzięczni. Mimo że udało nam się wynegocjować i tak niezwykle atrakcyjną i przystępną cenę uczelnia sama nie byłaby w stanie dokonać tego zakupu.

Jak informuje dr Wszołek, nowy sprzęt jest projektorem platenaryjnym, który może służyć także do wyświetlania filmów. Cyfrowa jakość pozwoli na pokazywanie w częstochowskim planetarium obrazu nieba maksymalnie zbliżonego do realnego. Sprzęt trafi do Częstochowy dzięki prywatnym kontaktom naukowym dr Wszołka. Na jednej z naukowych konferencji astronomicznych w Sankt Petersburgu nawiązał on znajomość z przedstawicielem irlandzkiego planetarium. Okazało się, że Irlandczycy otrzymali z Unii Europejskiej olbrzymią dotację na sprzęt i wyposażenie. Zdecydowali się na wymianę rocznego zaledwie projektora na jego nowszy model. Niemal nowy sprzęt wart ponad 3 miliony złotych zdecydowali się odstąpić częstochowskiej uczelni za zaledwie 100 tysięcy euro.

– Zamierzamy przy jego pomocy pokazywać zarówno aktualny obraz nieba, jak i wyświetlać specjalne filmy edukacyjne prezentujące m.in. mapę nieba czy symulacje podróży w przestworzach – opowiada dr Wszołek. – Trójwymiarowy obraz pokazywany w planetarium będzie niezwykle realistyczny -dodaje.
Planetarium ma służyć nie tylko pracownikom naukowym uczelni, ale całemu miastu. Mają się tutaj odbywać prawdziwe lekcje z astronomii. Jest już ono praktycznie gotowe. Przygotowano już miejsce, w którym stanie projektor. Do Częstochowy ma on trafić w przyszłym roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto