Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aeroklub Częstochowski świętuje 75-lecie istnienia. Przez lata jego reprezentanci osiągali międzynarodowe sukcesy

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Aeroklub Częstochowski świętuje 75-lecie swojego istnienia
Aeroklub Częstochowski świętuje 75-lecie swojego istnienia Materiały Aeroklubu Częstochowskiego
Dokładnie 75 lat temu, 10 listopada 1945 roku, w gabinecie ówczesnego prezydenta Częstochowy, Tadeusza Wolańskiego podjęto decyzję o powstaniu Aeroklubu Częstochowskiego. Przez trzy ćwierćwiecza Aeroklub chwalebnie zapisał się w historii miasta i regionu, wychowując wielu wybitnych pilotów. Jubileuszowe obchody storpedowała epidemia koronawirusa, ale prezes Włodzimierz Skalik wierzy, że wszystko uda się nadrobić.

W tym roku Aeroklub Częstochowski obchodzi 75-lecie istnienia. To okazja, by podsumować jego działalność i przypomnieć postacie, które tworzyły jego sukces. Początki lokalnego Aeroklubu sięgają 1945 r. Dokładnie 10 listopada w gabinecie ówczesnego prezydenta miasta Tadeusza Wolańskiego podjęto decyzję o jego powstaniu. Władze miasta oddały na potrzeby przyszłego klubu budynek przy ul. Ochotników Wojennych.

Jednak korzenie częstochowskiego lotnictwa sięgają roku 1912. Wtedy pionierzy lotnictwa Michał Scipio del Campo i Bolesław Kamieński dokonywali pierwszych lotów nad Częstochową. Pierwsze lotnisko istniało na Kucelinie (tereny obecnie Nowej Huty) od 1928 roku do 1953. W 1953 r. lotnisko przeniesiono do Rudnik. W 2014 roku na placu koło hutniczej walcowni - który w 2013 roku otrzymał nazwę Skwer Lotników - odsłonięto obelisk upamiętniający pierwsze częstochowskie lotnisko.

Aeroklub Częstochowski ma na swoim koncie wielkie sukcesy

Mając swoje lotnisko, Aeroklub Częstochowski mógł się dalej rozwijać. Powstał tutaj m.in. pionierski w Polsce ośrodek lotniarstwa. Zasadniczym przełomem w historii ACz były lata 80. XX w. Wtedy swoje pierwsze sukcesy odnosili lotnicy samolotowi - Janusz Darocha i Włodzimierz Skalik.

Dziś tę tradycję przejął syn Włodzimierza Skalika, Marcin. Sukcesy odnosili też szybownicy, wychowankowie Aeroklubu: Tadeusz Jacniacki oraz Patrycja Pacak (pierwsza kobieta z tytułem Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced).Ogółem aeroklubowi piloci zdobyli co najmniej 60 medali indywidualnych i drużynowych na mistrzostwach świata i Europy.

Obecnie w Aeroklubie działają sekcje: samolotowa, szybowcowa, paralotniowa. śmigłowcowa i modelarska. Aeroklub prowadzi też szkolenia spadochroniarskie, a liczba jego członków przekracza 500.

Obchody jubileuszu Aeroklubu Częstochowskiego utrudniła pandemia

W związku z jubileuszem, w niedzielę 7 listopada delegacja Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa złożyła wiązankę pod pomnikiem na skwerze lotników oraz pod tablicą T. Więckowskiego na budynku Aeroklubu przy ul.POW 4.

Z okazji jubileuszu Aeroklub Częstochowski zorganizował konferencję prasową online, podczas której mówił o planach na przyszłość i przypominał swoją historię.

Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Częstochowskiego, przyznaje, że plany na jubileusz były znacznie bogatsze, ale trzeba było je przełożyć. Prezes Skalik wierzy jednak, że po ustaniu pandemii uda się je zrealizować.

- Co ważne przez te pół roku przeszliśmy obronną ręką. Szkolenie pilotów przeszło do internetu, wdrożyliśmy również procedury umożliwiające przeprowadzanie szkolenia praktycznego i było realizowane na niezłym poziomie. Niestety musieliśmy zrezygnować z niektórych planowanych wydarzeń, jak Pararudniki. Mam nadzieję, że za rok będziemy mogli wrócić do tego ważnego wydarzenia - mówi Włodzimierz Skalik, podkreślając rolę dyrektor Aeroklubu, Anny Messyasz w funkcjonowaniu podczas pandemii.

Prezes Włodzimierz Skalik wybiega już w przyszłość.

- Dla nas kluczowe znaczenie będzie miała infrastruktura. Zdajemy sobie sprawę, że to stanowi podstawę naszej działalności. Chcielibyśmy w ciągu najbliższych dwóch lat wyposażyć nasze lotnisko w procedury podejścia do lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej. Mamy rozpoznany proces, jaki miałby być zaaplikowany na naszym lotnisku. Nawiązaliśmy współpracę z organizacjami, instytucjami i firmami, które miałyby w tym procesie uczestniczyć. Mamy oszacowany budżet na tę inicjatywę - mówi Włodzimierz Skalik i dodaje:

- Do mieszkańców Częstochowy chcielibyśmy dotrzeć poprzez media z możliwością wykonywania lotów widokowych zapoznawczych z samolotu wieloosobowego. Do tej pory wykonywaliśmy takie loty wyłącznie na szybowcach i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Natomiast jeżeli chodzi o latanie samolotem, to będzie to zdecydowanie lepsza podróż. Mamy nadzieję, że od wiosny będzie to możliwe - mówi Włodzimierz Skalik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto