Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adwent 2020, czyli oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa. Jak obchodzą go luteranie?

OPRAC.:
Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Wieńce adwentowe z czterema świecami, które zapalane są w kolejne niedziele adwentu - rodzina ma możliwość gromadzenia się przy zapalonych świecach, śpiewania pieśni adwentowych, czytania Słowa Bożego i odmawiania modlitwy; wieniec adwentowy jest również obecny w części ołtarzowej luterańskich kościołów i kaplic.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wieńce adwentowe z czterema świecami, które zapalane są w kolejne niedziele adwentu - rodzina ma możliwość gromadzenia się przy zapalonych świecach, śpiewania pieśni adwentowych, czytania Słowa Bożego i odmawiania modlitwy; wieniec adwentowy jest również obecny w części ołtarzowej luterańskich kościołów i kaplic. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Kościoły katolicki i ewangelicki rozpoczęły 29 listopada adwent, czyli okres w roku liturgicznym poprzedzający Boże Narodzenie. Dla luteran to wkraczenie w nowy rok kościelny, w dalszy etap chrześcijańskiej wędrówki za Chrystusem.

Adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus i oznacza przyjście. Chrześcijanie używają tej nazwy zarówno do opisania przyjścia Chrystusa na ziemię poprzez narodzenie z Marii Panny oraz na określenie powtórnego przyjścia Chrystusa w chwale (paruzja).

Również ewangelicy obchodzą adwent i koncentrują się na oczekiwaniu na powtórne przyjście Chrystusa i przygotowaniu się do kolejnej pamiątki jego urodzin (Boże Narodzenie).

- Adwent to czas oczekiwania i nadziei, zachęca do zmian, do naprawiania spraw w swoim życiu - mówi Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Jak podkreśla, w pandemii świętowanie adwentu ma inny charakter.]

- Zwykle w tym okresie odprawiane są w parafiach ewangelickich niedzielne i tygodniowe nabożeństwa adwentowe, a wierni częściej przystępują do sakramentu Komunii Świętej. Niestety z uwagi na ograniczenia w kościołach pełne uczestnictwo nie jest możliwe. Parafianie uczestniczą więc w nabożeństwach transmitowanych przez radio, telewizję i internet - podkreśla Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Spotkania takie jak rekolekcje czy spotkania młodzieżowe są dostępne online. Niestety, nie będą mogły się odbywać tradycyjne adwentówki i gwiazdki połączone zwykle z modlitwą, śpiewaniem adwentowych pieśni czy łamaniem się opłatkiem.

- Dlatego tegoroczny Adwent jest też czasem tęsknoty za wspólnotą, najbliższymi, bliskością. Świętowanie nadal jest jednak możliwe w naszych domach i rodzinach. Pomagają w tym także zewnętrzne symbole, które w tym okresie obecne są w wystroju kościołów i domów - zaznacza rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Oto symbole adwentowe w Kościele ewangelickim:

  • wieńce adwentowe z czterema świecami
  • światło świecy
  • kalendarz adwentowy
  • "Gwiazda Adwentowa".

Tutaj przeczytacie o znaczeniu symboli adwentowych w Kościele ewangelickim

Nierozerwalnie związana z polską tradycją adwentową ewangelików jest muzyka tego okresu roku kościelnego. Przykładem takim jest pieśń-hymn, wybrzmiewający w domach i podczas nabożeństw. To niezwykle dynamiczny i radosny utwór powstały w Niemczech na początku XIX wieku do muzyki Georga Friedricha Händla z Oratorium Juda Machabeusz nosi tytuł: „Córko Syjońska”. Jest to najbardziej znany adwentowy utwór muzyczny, a jego popularność jest porównywalna do kolędy Cicha Noc.

Ponadto w adwencie rozprowadzane są w parafiach świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w ramach ekumenicznej akcji od ponad 20 lat prowadzonej przez Diakonię Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, Caritas Kościoła rzymskokatolickiego i Eleos Kościoła prawosławnego.

- W dzisiejszych zabieganych czasach coraz rzadziej na coś czekamy. Pandemia zmieniła życie wielu osób i ich codzienne funkcjonowanie. Czas adwentu wypełniony jest nadzieją na zmiany. Jest to też doskonała okazją do zatrzymania się, refleksji oraz wewnętrznego skupienia się na Bogu i Jego spełnionej obietnicy zbawienia - kończy Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto