Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

73. rocznica śmierci gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego

OPRAC.: PC
19 października 1949 roku w Paryżu zmarł gen. bryg. Janusz Gąsiorowski, wybitny polski wojskowy, działacz niepodległościowy, legionista, pionier polskiej bibliografii wojskowej, szef Sztabu Głównego Wojska Polskiego w latach 1931 - 1935, dowódca 7 Dywizji Piechoty w latach 1935 - 1939.

Generał został pochowany na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency. W czasie pogrzebu przemówienie wygłosił gen. dyw. Stanisław Maczek, który podczas służby w 7 Dywizji Piechoty w Częstochowie przez cztery lata pełnił funkcję dowódcy piechoty dywizyjnej, będąc nieformalnym zastępcą gen. Gąsiorowskiego. Grób generała został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (nr ewidencyjny 512). Od 2018 roku jedna z ulic w centrum Częstochowy nosi imię generała, a od 2021 roku gen. Gąsiorowski jest także patronem Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN w Częstochowie.

Janusz Gąsiorowski (1889-1949) generał brygady, działacz niepodległościowy, legionista, pionier polskiej bibliografii wojskowej, szef Sztabu Głównego Wojska Polskiego, dowódca 7 Dywizji Piechoty.

Od 1910 r. był instruktorem, wychowawcą oraz komendantem krakowskiego oddziału Armii Polskiej i Polskich Drużyn Strzeleckich, a także członkiem Komendy Naczelnej PDS. W grudniu 1916 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, wchodząc następnie w skład Komendy Naczelnej POW.

Od 1918 r. w Wojsku Polskim. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. dowodząc 3 Pułkiem Artylerii Polowej. W okresie 1921 – 1931 pełnił szereg najważniejszych funkcji sztabowych w strukturach WP. Był autorem regulaminów i instrukcji wojskowych oraz publikacji naukowych z zakresu bibliografii wojskowej, psychologii pola walki, a także historii powstania styczniowego.

W latach 1931 – 1935 pełnił funkcję szefa Sztabu Głównego WP. W latach 1935 – 1939 był ostatnim dowódcą częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty, którą dowodził w czasie ciężkich zmagań w rejonie Częstochowy we wrześniu 1939 r. Dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał m.in. w Oflagu VII a w Murnau. Po wojnie pozostał na emigracji, angażując się w działalność naukową i patriotyczną.

Odznaczony wieloma polskimi i zagranicznymi odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych dwukrotnie oraz francuskim Orderem Narodowym Legii Honorowej II klasy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto