4 miliony złotych dofinansowania na drogi miejskie

js
Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniesie ponad 4 mln zł. Przyspieszy i ułatwi realizację dwóch istotnych inwestycji w ramach programu ,,Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Roboty na ul. Łódzkiej już trwają. Z kolei ponowiony przetarg na modernizację ul. Artyleryjskiej ma być niebawem rozstrzygnięty.

Trwającą przebudowę ul Łódzkiej zasili ok. 1,5 mln zł dofinansowania – czyli połowa kosztów kwalifikowanych tej inwestycji. Całkowity koszt zadania zamyka się w kwocie 3,5 mln zł. Z uzyskanych środków dofinansowana będzie też modernizacja ul. Artyleryjskiej (na odcinku od ul. Matejki do przedłużenia ul. Jagiellońskiej do ul. Kościelnej). Zadanie jest teraz w fazie przed rozstrzygnięciem drugiego przetargu, ale wiadomo, że też będzie można liczyć na 50 proc. dofinansowania do kosztów kwalifikowanych, czyli ok. 2,6 mln zł (według stawek kosztorysu inwestorskiego).

– Dofinansowanie daje większą pewność pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu na modernizację ul. Artyleryjskiej i realizacji tego zadania – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Dzięki uzyskanym środkom będzie można łatwiej i sprawniej zrealizować te zadania, ale także zaspokoić inne potrzeby. Mam nadzieję, że nie tylko w zakresie łatania dziur w obecnym budżecie miasta.

Zdobyte z ministerialnego Funduszu Dróg Samorządowych wsparcie na obie inwestycje drogowe jest bardzo cenne w sytuacji, gdy wyższe wydatki z miejskiego budżetu (np. na oświatę) – przy przewidywanych mniejszych dochodach, spowodowanych zmianami w PIT – ograniczają możliwości inwestowania m.in. w zadania służące sukcesywnej poprawie komfortu poruszania się po częstochowskich drogach.

Zarówno remont fragmentu ul. Łódzkiej jak i modernizacja odcinka ul. Artyleryjskiej to istotne, kompleksowe zadania drogowe. Na ul. Łódzkiej roboty są już zaawansowane. Mierzący ponad 905 m odcinek jest odnawiany od skrzyżowania z ul. Poleską do ronda 7. Dywizji Piechoty. Szerokość jezdni wyniesie 5,5 m. Fragment od ul. Poleskiej do ul. Małopolskiej zyska nowy chodnik. Powstają także zjazdy, przejścia dla pieszych; wyremontowane będą rowy. Wyniesione zostaną powierzchnie skrzyżowań z ulicami Wawrzynowicza, Elsnera i Małopolską. Pojawi się nowe oznakowanie pionowe, poziome oznakowanie przejść dla pieszych oraz nowy zieleniec. Inwestycja ma też swoją część sanitarną – przebudowę kanalizacji oraz odwodnienie działek przyległych do pasa drogowego. Przebudowywana jest sieć elektroenergetyczna; na odcinku ul. Wawrzynowicza w stronę ul. Łódzkiej zostanie też rozbudowane oświetlenie. Prace mają zakończyć się latem 2020 r.

Wykonawca prac w ul. Artyleryjskiej ma być wyłoniony w ponownym przetargu – w poprzednim oferty znacznie przekraczały zaplanowane na to zadanie kwoty. Do remontu pójdzie odcinek o długości ponad 1,1 km. Część drogowa obejmie wykonanie jezdni ul. Artyleryjskiej i ul. Kościelnej oraz przebudowę skrzyżowań z korektą łuków i wymianą nawierzchni na wlocie (z wyłączeniem skrzyżowań ul. Artyleryjskiej z ul. Komandorską i ul. Oficerską). W ciągu ul. Artyleryjskiej powstaną obustronne odcinki piesze, a istniejący będzie przebudowany. Istniejący jednostronny ciąg pieszy w ul. Kościelnej także czeka przebudowa. Część drogową dopełni m.in. wykonanie oznakowania oraz obsianie skarp i nasadzenia zieleni. Modernizacja ul. Artyleryjskiej także będzie miała swoją część sanitarną – z przebudową kanalizacji deszczowej i wodociągu od ul. Matejki do ul. Oficerskiej. Planowany termin zakończenia prac związanych z tą inwestycją to listopad przyszłego roku.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie