246 km/h częstochowską A1? GDDKiA i policja szykują broń na piratów. Będzie odcinkowy pomiar prędkości?

Redakcja

Wideo

Udostępnij:
Aż 246 km/h mknął kilka dni temu nowiutką autostradą A1 w okolicy Częstochowy kierowca audi Q8. Miał pecha, bo tuż za nim jechał policyjny radiowóz z wideorejestratorem. Policja autostradowa co rusz natyka się na piratów drogowych. Niestety, sporo pracy mają też policjanci na autostradzie A1, będącej wciąż placem budowy, tuż za granicą województwa śląskiego. Kiedy stanie tam zapowiadany odcinkowy pomiar prędkości?

Autostrada budzi demony prędkości

Równa, betonowa nawierzchnia autostrady A1 kusi kierowców, by mocniej wcisnąć pedał gazu. Tak się dzieje na praktycznie wszystkich autostradach w Polsce. Dozwolona prędkość wynosi tam 140 km/h, tymczasem niektórzy kierowcy są w stanie jechać jeszcze raz tyle.

- Na autostradzie A1 zatrzymaliśmy ostatnio, 9 września kierowcę, który w okolicy Częstochowy jechał 246 kilometrów na godzinę – mówi komisarz Adam Knopik, komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach.

Wyczyny drogowego pirata zostały utrwalone na dysku policyjnego wideorejestratora, a kierowca został ukarany 10 punktami karnymi i 500 złotowym mandatem. Warto zaznaczyć, że mknął dużym i ciężkim samochodem - audi Q8.

- Aż strach pomyśleć, gdyby przy tej prędkości przydarzyło mu się na drodze coś niespodziewanego – dodaje komendant Knopik.

Wnioskują o odcinkowy pomiar prędkości na śląskiej A1

Podobnych wyczynów policjanci z policji autostradowej na co dzień rejestrują całkiem sporo, nie tylko na autostradzie A1.
Dlatego też coraz częściej wnioskują do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach o rozważenie zainstalowania na niektórych odcinkach śląskich autostrad odcinkowego pomiaru prędkości.
Nagminnie prędkość przekraczana jest na przykład na odcinkach A1 - żorskim i rybnickim oraz na zabrzańskim i mysłowickim odcinku autostrady A4.

Prawie 190 km/h po placu budowy nowej A1

Czy zgodnie z życzeniem policjantów, staną tam urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości – nie wiadomo. Wiadomo już, że taki odcinkowy pomiar prędkości prawdopodobnie zostanie wdrożony na budowanych obecnie odcinkach autostrady A1 od granicy województw śląskiego i łódzkiego – do Tuszyna. Tam, choć droga nie ma jeszcze statusu autostrady i jest wciąż placem budowy, kierowcy notorycznie łamią ograniczenia prędkości. Stwarzają zagrożenie zarówno dla innych użytkowników tej drogi, jak i dla pracowników firm budujących autostradę A1.
Przykłady?
W sierpniu br. na nowo otwartej jezdni budowanej jeszcze autostrady A1 między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim kierowca rozwinął prędkość 189 km/h, na odcinku gdzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h w związku z trwającą jeszcze budową, a ruch odbywał się jedną jezdnią w obu kierunkach.

GDDKiA prosi o wsparcie Inspekcję Transportu Drogowego i policję

Dlatego też łódzki oddział GDDKiA poprosił o wsparcie policję i Inspektorat Transportu Drogowego.
Na budowanej autostradzie mają zostać wprowadzone zmiany, które wpłyną na bezpieczeństwo.
- Będą to m.in. wzmożone kontrole i działania policyjnej grupy "Speed". Docelowo, jeszcze w trakcie prowadzenia prac budowlanych, na przyszłej autostradzie A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową ma zostać wprowadzony odcinkowy pomiar prędkości, co powinno ostatecznie zlikwidować zjawisko nadmiernej prędkości – informuje łódzki oddział GDDKiA.

Policjanci grupy „Speed” będą monitorować teren budowy autostrady. Okazuje się bowiem, że na tym placu budowy, między pachołkami, gdzie mamy do czynienia z przewiązkami i organizacją ruchu 2+ 1, czyli na przemian po dwa pasy ruchu w jednym i jednym pasie w drugim, kierowcy na ograniczeniu do 50 km/h mkną na przykład ponad 120.
Jak mówił nam niedawno Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA, fragmenty DK 1 i nowej A1 to wciąż jest plac budowy. Jeżdżą tam maszyny budowlane, stoją znaki ograniczenia prędkości, pachołki rozdzielające pasy ruchu. No i pracują tak ludzie, którzy przy tak brawurowym korzystaniu z drogi przez kierowców też mogą być zagrożeni.
Stąd właśnie pomysł wprowadzenia tam policyjnych kontroli i odcinkowego pomiaru prędkości.

Kiedy odcinkowy pomiar prędkości na A1?

Kiedy kierowcy mogą się spodziewać tych urządzeń na łódzkim odcinku A1, tuż za granicą z województwem śląskim? Generalny Inspektor Transportu Drogowego już zajmuje się sprawą.

- Wstępne rozmowy z GDDKiA dotyczące ewentualnej instalacji odcinkowego pomiaru prędkości na remontowanym odcinku trasy są w toku, jednak za wcześnie jest mówić o szczegółach. Jeżeli GITD oceni, że istnieje możliwość wykorzystania odcinkowego pomiaru prędkości, a zarządca drogi pokryje koszty związane z jego instalacją, wówczas odcinek ten może zostać objęty nadzorem – odpowiedzieli na nasze pytania przedstawiciele Biura Informacji i Promocji Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie.

Wykonawcy oddają kolejne kilometry betonowej A1

Tymczasem komfort jazdy kierowców po budowanej autostradzie poprawia się z dnia na dzień. Wykonawcy co kilka tygodni oddają kolejne odcinki nowej, betonowej jezdni A1. W nocy z niedzieli na poniedziałek (13 na 14 września) oddano kolejny trzykilometrowy odcinek jednej jezdni autostrady A1 na odcinku Kamieńsk – Radomsko. Ruch odbywa się tam, podobnie jak dotychczas, czyli w układzie 2+1 (dwa pasy prowadzą ruch w kierunku Katowic, jeden w stronę Łodzi). Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, kolejny fragment nowej jezdni, tym razem o długości blisko pięciu kilometrów zostanie przekazany w ciągu najbliższego miesiąca. Pozostała część, czyli blisko 11 kilometrów, w listopadzie tego roku. Będzie to oznaczało, że całym odcinkiem „C” Kamieńsk - Radomsko o długości 16,7 km kierowcy pojadą po nowej jezdni jeszcze tej jesieni.

Kolejne nowe części autostrady A1 mają od 14 września do dyspozycji kierowcy na odcinku między Radomskiem i Kamieńskiem. Na całej budowanej obecnie autostradzie A1 od Częstochowy do Tuszyna obowiązują wciąż spore ograniczenia prędkości.

246 km/h częstochowską A1? GDDKiA i policja szykują broń na ...

Piraci - rekordziści na autostradach

Czy wtedy będzie tam już działał odcinkowy pomiar prędkości? Nie wiadomo, wiadomo natomiast, że policyjne statystyki związane z „autostradową” prędkością Polaków, z pewnością są dla ITD. argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem.

W ubiegłym roku bowiem na drogach krajowych doszło do 5600 wypadków drogowych, na skutek których śmierć poniosło blisko 1000 osób, a 7110 zostało rannych. Dekadę wcześniej na sieci dróg administrowanych przez GDDKiA odnotowano 8589 wypadków, blisko 1500 ofiar i 12 000 rannych. Tymczasem przez ostatnie 10 lat sieć dróg szybkiego ruchu zwiększyła się prawie trzykrotnie. Obecnie mamy ponad 4 tys. dróg szybkiego ruchu, a w 2010 roku było ich niespełna 1,5 tys. km. W sierpniu br. na nowo otwartym odcinku autostrady A2 między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim policjanci zatrzymali kierowcę jadącego z prędkością 225 km/h przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości na autostradzie 140 km/h. Z kolei na około 160-kilometrowym koncesyjnym odcinku autostrady A1 Rusocin - Nowa Wieś w 2018 roku aż 168 pojazdów osiągnęło maksymalną zarejestrowaną tam średnią prędkość 248 km/h. A to oznacza, że chwilami prędkość mogła oscylować wokół 300 km/h…

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie