Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej. W Częstochowie upamiętnią ofiary, ale uroczystości będą w tym roku skromniejsze

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Tak wyglądały obchody rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w 2019 roku w Częstochowie

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądały obchody rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w 2019 roku w Częstochowie Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Mimo pandemii koronawirusa 10 kwietnia w Częstochowie odbędą się uroczyści upamiętniające 11. rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Będą one jednak znacznie skromniejsze niż w latach ubiegłych i zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Uroczystości związane z obchodami kolejnych rocznic Katastrofy Smoleńskiej w Częstochowie zawsze miały bogaty program. Jej najważniejszym elementem było złożenie kwiatów na grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na Cmentarzu Kule.

W 2019 roku, kiedy odbyły się ostatnie normalne obchody, w uroczystościach wzieła udział Ewa Kochanowska, wdowa po Januszu Kochanowskim.

W uroczystościach wzięli udział Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, starosta Krzysztof Smela, częstochowscy radni, a także przedstawiciele służb mundurowych.

Nad grobem tragicznie zmarłego Janusza Kochanowskiego, modlił się arcybiskup Wacław Depo. Najważniejszym gościem była Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich, która co roku gości podczas miejskich uroczystości upamiętniających rocznicę tragedii smoleńskiej.

Jak będą wyglądać obchody rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Częstochowie?

W godzinach porannych przedstawiciele władz miasta złożą symboliczne wiązanki kwiatów i zapalą znicze przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na Cmentarzu Kule. Następnie przejadą na Plac Katyński, gdzie – przy tablicy memorialnej - oddadzą hołd wszystkim ofiarom katastrofy. W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, w uroczystościach nie będą uczestniczyli uczniowie częstochowskich szkół. Punktualnie o godzinie 8.41 zostaną uruchomione miejskie syreny alarmowe.

Kim był Janusz Kochanowski?

Janusz Bogumił Kochanowski urodził się 18 kwietnia 1940 roku w Częstochowie. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był doktorem prawa.

W latach 1980–1991 należał do „Solidarności”. Od 1989 do 1991 pełnił funkcję eksperta senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Sprawował urząd konsula generalnego Polski w Londynie w Wielkiej Brytanii (1991–1995). W 2000 został prezesem zarządu fundacji oraz redaktorem naczelnym magazynu „Ius et Lex”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto