8. Prośba o przelew © Pxhere.com
[4/13]

8. Prośba o przelew

Zdarza się, że osoba poszukująca pracy dostaje pełną entuzjazmu wiadomość e-mail z informacją o tym, że została wybrana spośród wielu kandydatów, aby zostać zatrudniona w firmie Krzak. Nadawca może twierdzić, że znalazł twoje dane kontaktowe na LinkedIn czy w innych mediach społecznościowych i kontaktuje się z tobą w sprawie znakomitej oferty pracy. Firma obiecuje łatwy zarobek, a jedyne, co musisz zrobić, to wnieść niewielki wkład finansowy, który niebawem zwróci ci się z nawiązką.

Nie daj się nabrać. Konieczność wykonania przelewu niemal zawsze oznacza oszustwo. Rozpoznanie fałszywego pracodawcy mogą ci ułatwić błędy stylistyczne. Często świadczą one o tym, że nadawca mieszka za granicą i posługuje się translatorem. W takich sytuacjach możesz zgłosić podejrzany adres e-mail administratorowi twojej skrzynki pocztowej oraz odpowiednim organom ścigania.

Fałszywe ogłoszenia o pracę na pierwszy rzut oka mogą wyglądać bardzo kusząco. Pracodawcy obiecują szybkie zarobki i wyższą pensję dla zaangażowanych pracowników. Zanim jednak zdecydujesz się na podjęcie zatrudnienia, sprawdź, jakie niebezpieczeństwa na ciebie czyhają.