MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany własnościowe w spółce wodnej

VIOLETTA GRADEK
Oczyszczalnia ścieków na razie jest własnością spółki. Wkrótce przejmie ją miasto. Fot. ZBIGNIEW BURDA
Oczyszczalnia ścieków na razie jest własnością spółki. Wkrótce przejmie ją miasto. Fot. ZBIGNIEW BURDA
Spółka wodna Warta będzie zlikwidowana. Taką decyzję podjęło jej Walne Zgromadzenie. Ma zostać przekształcona w spółkę prawa handlowego, a jej majątek przejmie miasto.

Spółka wodna Warta będzie zlikwidowana. Taką decyzję podjęło jej Walne Zgromadzenie. Ma zostać przekształcona w spółkę prawa handlowego, a jej majątek przejmie miasto. Na poniedziałkowej, nadzwyczajnej sesji taką uchwałę mają przyjąć radni. To przekształcenie pozwoli na uzyskanie środków unijnych na ekologiczne inwestycje regulujące gospodarkę wodno-ściekową.

Termin likwidacji spółki wodnej Warta przesuwano już dwukrotnie, ponieważ przygotowane wcześniej dokumenty miały uchybienia prawne, nie uwzględniały obowiązującej od początku tego roku nowelizacji prawa wodnego. Likwidacja spółki polega właściwie na jej przekształceniu instytucjonalnym. Nie jest ona zakładem budżetowym. Gmina jest tylko właścicielem części gruntu, na którym wybudowano oczyszczalnię. Warta należy obecnie do spółki kilku podmiotów: Wodociągów, Zakładu Energetycznego, Huty Częstochowa, Elsen, Elaneksu, Stradomia, Chłodni SA i Częstochowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych SA.

- Zostanie przekształcona w spółkę prawa handlowego, a majątek w 100 procentach przejmie gmina Częstochowa. Był to wymóg, by uzyskać dofinansowanie Unii Europejskiej z funduszu ochrony środowiska ISPA - tłumaczy Jacek Sipa, dyrektor spółki Warta.

Częstochowa ma szansę otrzymać prawie 75 milionów złotych na inwestycje ekologiczne z unijnych funduszy. Projekt przygotowany przez gminę przewiduje kompleksowe uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Jest związany z ochroną wód wgłębnych. Obejmuje budowę stacji uzdatniania wody w Wierzchowisku oraz kanalizacji sanitarnej w częstochowskich dzielnicach, które jeszcze jej nie mają. Program przygotowany przez miasto po pozytywnym zaopiniowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ministra środowiska trafił do Brukseli. Czeka na akceptację Komisji Europejskiej.

- UE kieruje pomoc z funduszy ISPA dla samorządów, a nie własności prywatnej, dlatego jednym z warunków do uzyskania pieniędzy było uporządkowanie spraw instytucjonalnych - dodaje dyr. Sipa.

Walne Zgromadzenie spółki wodnej w ubiegły piątek jednogłośnie zadecydowało o likwidacji Warty. Ostatniego września projekt uchwały będą omawiali radni na dodatkowej nadzwyczajnej sesji. Jeśli go zaakceptują, spółka z początkiem roku przejdzie w stan likwidacji, a właścicielem jej majątku stanie się gmina.

- Te przekształcenia nie powinny spowodować zmian w funkcjonowaniu oczyszczalni - uważa dyr. Sipa. - Zaopatrzenie mieszkańców w wodę i odprowadzanie ścieków jest głównym zadaniem gminy. Teraz spółka ma więcej niezależności, po przekształceniach będzie w większym stopniu zależeć od miasta.

Przejęcie majątku spółki wodnej przez gminę to jeszcze nie koniec przekształceń.

- Dalszy etap zmian przewiduje połączenie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji - informuje Kazimierz Augustyn, naczelnik wydziału komunalnego częstochowskiego magistratu.

Obecni właściciele, którzy ponosili koszty w budowie oczyszczalni i jej modernizacji, zagwarantowali sobie w umowach zawartych z władzami miasta, preferencyjne odprowadzanie ścieków. Należność ma być naliczana po kosztach własnych, a okres preferencyjny ma trwać 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto