Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za trzy lata piękniej

Janusz Strzelczyk
Już widać efekty prac restauracyjnych i konserwatorskich  w jasnogórskim sanktuarium
Już widać efekty prac restauracyjnych i konserwatorskich w jasnogórskim sanktuarium FOT. Waldemar Deska
Wielki program remontu sanktuarium jasnogórskiego obejmuje bardzo dużą część zespołu klasztornego, z pracami w bazylice

Za trzy lata, w 2013 roku zakończy się wielki remont Jasnej Góry. 42,5 mln zł przyznano sanktuarium z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego a także ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sanktuarium włożyło w ten program blisko 2 mln zł. Przez dziesięciolecia po drugiej wojnie światowej Jasna Góra nie dostawała od państwa pieniędzy na konserwację zabytków.

Teraz inwestycję podzielono na trzy zadania: rekonstrukcja i konserwacja budynków klasztoru (naprawa konstrukcji więźby dachowej wraz z wymianą pokrycia dachu, remont Kaplicy Różańcowej, remont i adaptacja Organistówki na potrzeby centrum monitoringu, konserwacja i remont budynku bazyliki pod wezwaniem Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej, prace konserwatorskie w jasnogórskiej bazylice, modernizacja systemu ogrzewania, wymiana posadzki, remont jasnogórskich organów, kurtyna północna - wjazd na teren klasztoru.

Podczas wizyty ministra kultury na Jasnej Górze przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski podkreślił, że sanktuarium łączy Europę Wschodnią i Zachodnią, łączy kultury. Jasną Górę odwiedza rocznie od 3,5 do 4 milionów pielgrzymów i turystów. Ciężko zliczyć, ile dokładnie, bo nie ma biletów wstępu.

- To miejsce żyje, jesteśmy otwarci także dla niewierzących, którzy nas chętnie odwiedzają - podkreśla o. Majewski. - Nasze sanktuarium jest perłą miasta, symbolem dla Polaków, także znanym na całym świecie. Paulini mają strzec tego miejsca, troszczyć się o to dziedzictwo i dbać o jego stronę materialną. Na tym miejscu jest złożona misja.

Remont klasztoru, to także odkrywanie jego korzeni. W czasie zdejmowania podłogi w Kaplicy Różańcowej pojawiły się zasypane pomieszczenia z pierwotnego okresu istnienia klasztoru. Pod posadzką odkryto piec, który kiedyś metodą kanałową ogrzewał klasztor. Prawdopodobnie była to metoda stosowana również w średniowiecznych zamkach, takich jak na przykład m.in. w Malborku. To przełom XV i XVI wieku i na ten okres datowany jest odkryty w kaplicy piec.

Od strony północno-zachodniej zrekonstruowano bastion św. Rocha.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto