Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami DOŻYNKI 2023 w Częstochowie. Zobaczcie, co można było tam znaleźć na stoiskach? ZDJĘCIA, VIDEO

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
od 16 lat
DOŻYNKI. Częstochowa zmieniła się w weekend w rolniczą stolicę Polski. A wszystko to za sprawą ogólnopolskich dożynek, które odbywają się w dniach 2 i 3 września na Jasnej Górze. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza. Podczas pierwszego dnia pojawiły się tłumy!

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Co mogliśmy znaleźć na dożynkach w Częstochowie?

Ogólnopolskim dożynkom na Jasnej Górze od lat towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. W tym roku mamy już XXXII edycję tego wydarzenia. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.

Podobnie jak w ubiegłym roku stoiska wystawowe i targowe są zlokalizowane na terenie parkingów jasnogórskich, natomiast stoiska handlowe w III Alei Najświętszej Maryi Panny. Swoje oferty produkcyjne, handlowe i usługowe zaprezentuje ponad 500 firm i instytucji rolniczych z całego kraju.

Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem cieszy się Wystawa Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Są zarówno te nowoczesne, które wyglądają, jakby dopiero wyjechały z taśmy produkcyjnej, jak i te, które lata świetności miały już dawno za sobą.

Wystawa to nie tylko ekspozycje, ale również dobra okazja do podnoszenia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń i integracji całego środowiska rolniczego. Ponadto rolnikom, będą doradzali pracownicy oraz eksperci z MRiRW, ARiMR, KOWR, CDR, KRUS, KRIR, a także ŚODR w Częstochowie. Poza tym jest również stoisko Instytutu Pamięci Narodowej.

Jednym z najbardziej obleganych miejsc jest - nie ma się zresztą, co dziwić - Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Znajdziemy tam zarówno drobny inwentarz, ptaki ozdobne, a także alpaki, konie, owce i oczywiście krowy.

Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Nie sposób opisać wszystkie atrakcje w jednym materiale - wkrótce opublikujemy osobne galerie z Wystawy Maszyn Rolniczych, Wystawy Zwierząt Hodowlanych, a także parady zabytkowych traktorów.

Dożynki na Jasnej Górze

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony, czyli tradycyjne dożynki odbywają się na Jasnej Górze w dniach 2 i 3 września. W tym roku ich hasło przewodnie brzmi „Do Maryi Matki Kościoła”. W jasnogórskie dożynki wpiszą się też obchody 100-lecia doradztwa rolniczego w Polsce.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zainauguruje w sobotę wieczorna msza św. (o godz. 19.00) w Bazylice. Eucharystii przewodniczyć ma bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się droga krzyżowa na wałach, a po niej czuwanie modlitewne.

W niedzielę, 3 września, od godz. 8.00 rozpocznie się modlitwa na placu przed szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych. Uroczysta suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpocznie się o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma i homilię wygłosi biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

W ramach jubileuszu 100-lecia powstania Ośrodków Doradztwa Rolniczego w sobotę, 2 września, sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej dziękczynna msza św. (godz. 17.00)

Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, w czasie których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Natomiast pierwsze dożynki jasnogórskie odbyły się w 1982 r., ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Nie przeocz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto