MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wizja uniwersytetu

(wp)
Jednym z zadań Uniwersytetu Częstochowskiego będzie rozbudowa obecnej szczupłej bazy uczelnianej.  ZDJĘCIE: JACENTY DĘDEK
Jednym z zadań Uniwersytetu Częstochowskiego będzie rozbudowa obecnej szczupłej bazy uczelnianej. ZDJĘCIE: JACENTY DĘDEK
Poseł Tadeusz Wrona złożył w Sejmie projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Częstochowskiego. Rozpoczął tym samym procedurę legislacyjną, która ma doprowadzić do uruchomienia tej wszechnicy od nowego roku akademickiego.

Poseł Tadeusz Wrona złożył w Sejmie projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Częstochowskiego. Rozpoczął tym samym procedurę legislacyjną, która ma doprowadzić do uruchomienia tej wszechnicy od nowego roku akademickiego.

Pod projektem podpisało się 233 posłów, którzy upoważnili autora dokumentu do reprezentowania wszystkich wnioskodawców w pracach sejmowych. 11 kwietnia poseł Tadeusz Wrona przekazał projekt z podpisami i uzasadnieniem marszałkowi Sejmu RP Maciejowi Płażyńskiemu, rozpoczynając procedurę legislacyjną. W senacie projekt będzie pilotował senator Tomasz Michałowski.

- Uniwersytet ma służyć rozwojowi nauki oraz ułatwić wszechstronną edukację młodzieży dużego obszaru centralnej Polski. Naukowa i materialna integracja środowiska częstochowskiego w strukturę uniwersytetu stworzy należyte warunki do prowadzenia badań naukowych i dydaktyki - napisał w uzasadnieniu autor projektu poseł Wrona.

Państwowa wszechnica ma powstać 1 października 2001 z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Wyższego Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego.
Jak zapewnia projektodawca, utworzenie Uniwersytetu Częstochowskiego nie obciąży dodatkowo budżetu państwa, a młodzież miasta i regionu będzie miała łatwiejszy dostęp do wykształcenia wyższego, choćby z racji ponoszenia niższych kosztów studiowania, co nie jest bez znaczenia w obecnej trudnej sytuacji polskich rodzin.

Podstawowym kierunkiem działalności uniwersytetu będzie kształcenie oraz prowadzenie badań w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, prawnych, matematycznych, biologicznych, fizycznych i chemicznych. W strukturze uczelni będzie istniał odrębny Wydział Teologiczny.

- Specjalnością ośrodka uniwersyteckiego, zarówno dydaktyczną jak i badawczą, rychło mogłyby się stać teologia oraz filologie obce z translatoryką - stwierdza Tadeusz Wrona.

Takie modelowanie profilu nowej uczelni sprawi, że dwa projekty uniwersyteckie: poselski stworzenia wszechnicy państwowej i autorski Wyższej Szkoły Języków Obcych uruchomienia prywatnego Uniwersytetu Polonijnego stałyby się konkurencyjne. WSJOiE jest najbardziej zaawansowaną w Polsce szkołą tłumaczy konferencyjnych, podczas gdy WSP oferuje swym słuchaczom jedynie 3-letni bakalarat z filologii obcych. WSJOiE złożyła swój wniosek w Ministerstwie Edukacji Narodowej znacznie wcześniej. Ma poparcie środowisk polonijnych na Zachodzie i Wschodzie. Uczelnia wznosi już bibliotekę i kolegia przyszłego uniwersytetu. WSP i jej partnerzy mają poparcie Kościoła i lokalnego lobby złożonego z polityków. WSJOiE brakuje tylko zgody ministra edukacji narodowej, a projekt poselski musi przejść całą drogę prawodawczą. Szybkość działania i siła politycznego nacisku obu obozów zadecydują, który z projektów zostanie urzeczywistniony.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto