Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara gorzelnia w Kochcicach. Zobacz, jak będzie wyglądać po rewitalizacji

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W grudniu 2020 ruszyła rewitalizacji starej gorzelni w Kochcicach (powiat lubliniecki). Prace postępują, a my pokazujemy, jak w przybliżeniu będzie wyglądał obiekt już po gruntownym remoncie.
W grudniu 2020 ruszyła rewitalizacji starej gorzelni w Kochcicach (powiat lubliniecki). Prace postępują, a my pokazujemy, jak w przybliżeniu będzie wyglądał obiekt już po gruntownym remoncie. arc FIRMA „TU” Tomasz Ulman
POWIAT LUBLINIECKI. W grudniu 2020 ruszyła rewitalizacji starej gorzelni w Kochcicach. Prace postępują, a my pokazujemy, jak w przybliżeniu będzie wyglądał obiekt już po gruntownym remoncie. Kliknij w "zobacz galerię" i zobacz wizualizacje.

Wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji z Nowego Miasta nad Wartą, pod koniec ubiegłego roku rozpoczął pierwsze prace na terenie starej gorzelni w Kochcicach. Z obiektu zdjęto już m.in. pokrycie dachowe, trwają też prace wewnątrz budynku.

Tak wygląda budynek obecnie:

Eksploracja folwarku i gorzelni w Kochcicach. Tak jest tam zimą

Adaptacja gorzelni obejmie przebudowę, nadbudowę i odbudowę istniejącego budynku pod funkcje kulturalno-rekreacyjną. Ingerencja w istniejącą strukturę będzie polegała na odtworzeniu i wydobyciu jego walorów wraz z dostosowaniem go do nowej funkcji i aktualnie obowiązujących warunków technicznych. W ramach istniejącej bryły obiekt będzie pełnił nową funkcję z zachowaniem i wyeksponowaniem istniejącej maszyny parowej. Po rewitalizacji budynek będzie pełnił funkcję muzeum techniki i miejsca przeznaczonego do organizacji wydarzeń kulturalnych, warsztatów i szkoleń.

Tak będzie na zewnątrz i w środku gorzelni w Kochcicach

Jak pokazują plany architektoniczne, zasadnicza bryła gorzelni nie zostanie zmieniona, a jedynie przywrócona do dawnej świetności. Budynek został podzielony na części A, B i C. Wewnątrz zwiększy się za to liczba kondygnacji, będzie ich w sumie cztery. W części parterowej budynku pojawi się antresola, a ostatni poziom wieży, jej dach i częściowo strop będą szklane, tak aby można było tutaj urządzić punkt widokowy. Istniejący komin będzie służyć do prowadzenia wspinaczki na zewnątrz obiektu. Wszystkie pomieszczenia, łącznie z antresolą, a także z punktem widokowym w wieży będą dostępne dla osób niepełnosprawnych, poprzez wprowadzenie do budynku dwóch wind umożliwiających transport osób niepełnosprawnych.

Główne wejścia do budynku usytuowane jest w kierunku ulicy Ogrodowej i zaprojektowanego placu. Wejście to prowadzi do holu zaprojektowanego w miejscu istniejącej kotłowni – część B budynku. W holu tym wydzielono miejsce na punkt informacji turystycznej – recepcję oraz kawiarnię wraz zapleczem, która będzie zlokalizowana również na projektowanej antresoli. Z tej części za pośrednictwem schodów oraz pochylni będzie można dostać się do piwnicy w części A i B oraz poprzez antresolę na parter części A budynku.

W pomieszczeniach piwnicy w części A budynku zaprojektowano szatnię, węzeł sanitarny, pomieszczenie sali wspinaczkowej, dźwig hydrauliczny wraz z maszynowniami oraz salę wykładową. Natomiast na parterze budynku w części A zaprojektowano salę wykładową, pomieszczenie ekspozycji maszyny parowej, dźwig hydrauliczny, salkę wspinaczkową. Na I piętrze budynku w części A przewidziano dwie sale warsztatowe do zajęć grupowych oraz bibliotekę. Z kolei w części A budynku aktualnie stanowiącej poddasze nieużytkowe zaprojektowano pomieszczenia administracyjne.

W części C – wieży, zaprojektowano schody stanowiące komunikację prowadzącą na taras widokowy usytuowany na najwyższym poziomie kondygnacji wieży. W duszy klatki schodowej zaprojektowano dźwig hydrauliczny. Mansarda dachu w części wieży w całości będzie szklana, część posadzki tej części obiektu również będzie szklana.

- Wnętrza istniejącego obiektu będą kształtowane z poszanowaniem zastanej tkanki obiektu, ale wprowadzane nowe elementy będą kształtowane na zasadzie przeciwieństwa do istniejącego obiektu, aby wyraźnie zróżnicować lata w których powstały poszczególne części budynku. Elementami dominującymi będą beton architektoniczny, szkło, oraz okładziny drewniane. Przyjęte rozwiązania techniczne powodują, że zasadnicza bryła budynku nie ulega zmianie, a wnętrza są na tyle odmiennie kształtowane, że od razu dają wyraz czasów w których powstały - przekonuje w projekcie architekt Tomasz Ulman.

Kiedy koniec inwestycji?

Koszt tej inwestycji to niemal 11 mln zł. Gmina Kochanowice pozyskała na ten cel środki zewnętrzne zawarte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Przebudowa ma się zakończyć w 2022 roku. Obiekt w Kochcicach po remoncie najprawdopodobniej zostanie włączony do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto