Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje muzeum techniki

Anna Jasińska
Profesor Antoni Sawicki chciałby ocalić m.in. zabytkowy browar, w którym mogłoby być muzeum.
Profesor Antoni Sawicki chciałby ocalić m.in. zabytkowy browar, w którym mogłoby być muzeum.
Komisja NOT ds. Dziedzictwa Przemysłowego w Regionie Częstochowskim przy wsparciu Muzeum Częstochowskiego i Urzędu Miasta stara się o utworzenie Muzeum Techniki, Przemysłu i Rzemiosła.

Komisja NOT ds. Dziedzictwa Przemysłowego w Regionie Częstochowskim przy wsparciu Muzeum Częstochowskiego i Urzędu Miasta stara się o utworzenie Muzeum Techniki, Przemysłu i Rzemiosła. Grupa znawców i pasjonatów naukowym rozwojem miasta i jego okręgu pod opieką i kierunkiem prof. Antoniego Sawickiego z Politechniki Częstochowskiej zorganizowała zbiórkę eksponatów.

Jest ich już około kilkuset, związanych z różnorodnymi dziedzinami techniki, a nawet sztuki użytkowej. Najstarszymi eksponatami są żuraw i kowadło z ok. 1850 r. z odlewni w Blachowni czy szlifierka z XIX wieku. Jak podkreśla prof. Sawicki, trudno jest ocenić wartość czy wyjątkowość eksponatów. - Trzeba pamiętać o tym, że dla każdego, co innego jest ważne. Dla mnie, z racji zawodowych upodobań, cenne będą zbiory urządzeń elektrycznych. Z drugiej strony - podkreśla - ja nie jestem kolekcjonerem, dlatego też wszystkie traktuję jednakowo, chociaż muszę przyznać, że eksponaty mechaniczne mogą się wydawać ciekawszymi dla zwiedzających.

MTPiR będzie nie tylko zbiorem starych narzędzi, charakterystycznych maszyn i wyrobów technicznych, ale również pełnej dokumentacji dawnych przedmiotów użytkowych, których nikt by już pewnie nigdy nie zobaczył, a zwłaszcza najmłodsze pokolenia.

- Chodzi o uchronienie przed zniszczeniem dawnych sprzętów, które świadczą o tożsamości rozwojowej - mówi prof. Sawicki. - Ja nie jestem pasjonatem. Mam tylko świadomość, że ginie pamięć o dawnym przemyśle -dodaje.

Otwarcie Muzeum zostało zaplanowane na 2009 rok, kiedy to przypada setna rocznica otwarcia Wielkiej Wystawy Przemysłowo-Rolniczej w Parku im. Stanisława Staszica. Jednak zaplanowane lokum dla obiektu muzealnego to albo Stary Browar albo budynek nieczynnej już Przędzalni Czesankowej Elanex. Jak poinformował Jarosław Kapsa z biura prasowego Urzędu Miasta, mogłaby zaistnieć możliwość realizacji projektu w remontowanych pomieszczeniach Dawnego Pawilonu Kopalnictwa Rud Żelaza czy Pawilonu Rzemiosła w Parku im. Staszica, ale jest jeszcze za wcześnie na wydawanie ostatecznych decyzji. - Miasto dało pełne poparcie dla tej inicjatywy. Pośredniczy w jego realizacji. Przekazano już wydzielony teren TZN-u na magazyn, jak również miejsce spotkań grupy inicjatywnej w Muzeum Częstochowskim. Przeznaczono również dotacje na transport eksponatów - mówi Kapsa.

Wszelkie informacje nt. projektu znajdują się na stronie internetowej

http://ids.czest.pl/~mtpir.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto