Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Góralska w Częstochowie. Pątnicy z Podhala weszli z radosnym śpiewem na ustach

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
W barwnych góralskich strojach, z radosnym śpiewem, przy dźwiękach skrzypiec dotarła do Częstochowy 42. Piesza Pielgrzymka Góralska. Pątnicy spod samiuśkich Tater przybyli tradycyjnie w poniedziałek, 31 lipca do Częstochowy. W sumie w czterech grupach przyszło ponad 770 pątników.

Pielgrzymka Góralska na Jasnej Górze

Pielgrzymka górali na Jasną Górę zawsze jest podzielona na cztery grupy: Nowy Targ, Bachledówka, Rabka i Orawa. Wszyscy tradycyjnie weszli w strojach regionalnych i z pieśnią góralską na ustach. W sumie przybyło ponad 770 pątników. Wśród nich byli i ci młodsi, i ci starsi.

Górale na Jasną Górę wchodzą w swoich odświętnych regionalnych strojach. Choć góralskie portki mężczyzn uszyte ze zbitej wełny są naprawdę ciepłe, to mimo upalnej pogody nikt z tradycji nie rezygnuje. To kwestia honoru. Mieszkańcy Podhala podkreślają w ten sposób rangę święta, jakim jest zwieńczenie wędrówki do Maryi Jasnogórskiej. W stroju, muzyce, śpiewie i tańcu oddają szacunek, cześć i chwałę Bogu i Najświętszej Panience.

Opieką duchową otoczyło pielgrzymów 10 kapłanów, szło także 9 sióstr zakonnych i kleryk. W grupie z Bachledówki przyszedł także Paragwajczyk. Lucas Saracio jest zafascynowany polskim pielgrzymowaniem do Matki Bożej Częstochowskiej i polskimi góralami, dlatego wybrał się z nimi na Jasną Górę. - Piękne duchowe doświadczenie, którego się nawet nie spodziewałem - mówił Paragwajczyk, uśmiechając się, że będzie kontynuował „góralski styl pielgrzymowania”.

Orawianie na Jasnej Górze

Pierwsza grupa zameldowała się około godziny 13.00. W tym roku byli to górale orawscy.

- Zaprezentowaliśmy nie tylko Orawy, ale całą Pielgrzymkę Góralską. Chcieliśmy wejść z radością i rzeczywiście ta radość tutaj buchnęła - zauważył Damian Przybytek, wikariusz z Lipnicy Małej, przewodnik grupy orawskiej Pielgrzymki Góralskiej. -Wędrowaliśmy osiem dni. Nie wiem dokładnie, ile kilometrów pokonaliśmy - codziennie około trzydziestu, a raz ponad czterdzieści. Przyszliśmy szczęśliwi. Pogoda czasem nam nie sprzyjała, ale tak, jak śpiewamy - i w słońcu, i w deszczu idziemy do Matki Bożej i z tego się bardzo cieszymy - dodał.

W sumie w grupie orawskiej wędrowało blisko dwieście osób.

- Duchowo jednak na pewno tysiące - i z naszej parafii, i z innych, które z nami kiedyś pielgrzymowały. Niektóre osoby chciały być z nami, ale nie mogły. Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i niesiemy ich prośby w naszych sercach pod obraz Matki Bożej - przyznał ksiądz Damian Przybytek.

Ile lat miał najstarszy, a ile najmłodszy pielgrzym?

- Najstarszemu nie liczymy lat. Jest młody duchem i wszystkich nas ucieszył swoim śpiewem, wierszami, a także mądrością i doświadczeniem. Najmłodsza była natomiast trzyletnia Madzia. Mieliśmy wiele dzieci, które cieszyły i nas, i siebie. Doceniamy wszystkich pielgrzymów - i tych młodszych, i tych starszych - zauważył ksiądz Damian Przybytek.

Pątnicy z czterech grup: z Bachledówki, Rabki, Nowego Targu i Orawy uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Janusz Mastelski. Wieczorem zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim

Tradycja pielgrzymek góralskich

Pierwsza Piesza Pielgrzymka Górali na Jasną Górę wyruszyła 19 sierpnia 1982 roku w okresie stanu wojennego. Wymaszerowała z Bachledówki k. Zakopanego, z kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Domu Wypoczynkowym paulinów z Jasnej Góry. Wtedy uczestniczyło w niej zaledwie 60 osób, a trasę pątnicy pokonali w 5 dni. Od trzeciej pielgrzymki do grupy z Bachledówki dołączyła grupa z Nowego Targu, a w następnym roku Rabka. Od 1991 roku w ramach jednej góralskiej pielgrzymki wyszli również Orawianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto