Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasterka na Jasnej Górze. Mszy św. w bazylice przewodniczył o. Arnold Chrapkowski. Do szopki złożono figurę nowonarodzonego Jezusa

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Uroczysta Pasterka na Jasnej Górze. Do szopki złożono figurę nowonarodzonego Jezusa
Uroczysta Pasterka na Jasnej Górze. Do szopki złożono figurę nowonarodzonego Jezusa BPJG
W wigilijną noc, równo z wybiciem północy, na Jasnej Górze rozpoczęła się Pasterka. Mszy św. w bazylice jasnogórskiej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Na zakończenie ojcowie i bracia paulini oraz pielgrzymi wyszli przed bazylikę, gdzie w szopce została złożona figurka nowonarodzonego Jezusa.

Tradycyjnie w noc wigilijną uroczystości Narodzenia Pańskiego, Pasterka celebrowana była w jasnogórskiej bazylice pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego. Msza święta w tym miejscu o północy - ze względu na piękno Bazyliki, liczbę celebransów oraz niezwykłą oprawę liturgiczną i muzyczną - to wyjątkowe przeżycie. Uczestniczyły w niej tysiące mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów.

O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów przypomniał, że Bóg przychodzi na ziemię niezależnie od czasu i okoliczności, wojny i pokoju, dobrobytu czy biedy, woli polityków czy też naszych upodobań. Jak podkreślał, Boże Narodzenie dokonuje się w ciemności, która przemienia się w jasność.

- Boże Narodzenie wskazuje nam właściwy kierunek naszego życia, jakim jest dialog z Bogiem - powiedział przełożony generalny Zakonu Paulinów podczas Pasterki na Jasnej Górze.

Po Eucharystii, ojcowie, bracia i wszyscy wierni - Zgodnie ze zwyczajem - udali się na zewnątrz bazyliki, do jasnogórskiej szopki, gdzie złożono figurę nowonarodzonego Jezusa. Szopka tym samym została oficjalnie otwarta i czynna będzie do 2 lutego.

W Boże Narodzenie, 25 grudnia, świąteczna suma celebrowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po mszy św. odbędzie się wspólne kolędowanie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim „Pueri Claromontani”.

Zauważył, że bardzo ważne są słowa z I czytania z Księgi proroka Izajasza: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką”, jak zaznaczył to Izajaszowe stwierdzenie możemy odnieść także do naszych czasów.

- Bez światła błądzimy, potykamy się o przedmioty, ulegamy niepewności i lękom. Ciemność nie kojarzy się z czymś dobrym i przyjemnym. Każdy z nas boi się ciemności i nie chce w niej żyć. Chcemy światła, a jednak wiele jest ciemności w nas samych i wokół nas. Warto zadać sobie pytanie jakie niewole powodują w nas ciemność? – zachęcał o. Chrapkowski.

Generał Zakonu Paulinów wyjaśniał, że w ciemności pozostaje człowiek, któremu brakuje dialogu z Bogiem i drugim człowiekiem. - Możemy powiedzieć, że niczego nam nie brakuje, ale to jest do pewnego momentu później zaczyna się dramat, zaczyna się ciemność. Dzisiejsza Uroczystość pokazuje Boga, który pragnie z nami dialogu. Jego celem jest zbawienie człowieka – powiedział.

Dodał, że Boże Narodzenie wskazuje nam właściwy kierunek naszego życia jakim jest dialog z Bogiem. Zachęcał w kazaniu, abyśmy nie bali się słabości, małości, ale stanęli przed Bogiem z całym swoim życiem, takim jakie ono jest i rozmawiali z Nim.

- Jeśli Bóg jest mi bliski, jeżeli w Jezusie Chrystusie Go przyjmuję, to również w imię Jego traktuję drugiego człowieka, czyli w drugim człowieku widzę prawdę o Bogu, który stał się człowiekiem tłumaczył i zaznaczył, że jest to też „ponaglenie z Betlejem”, abyśmy nie zapominali o bliźnich nie tylko w czasie świąt, ale przez cały rok.

- Nasze serca w Boże Narodzenie są zatroskane tym, że w wielu regionach świata nie ustaje wojna, napięcia społeczne, dotkliwe niedostatki, dręczące tylu ludzi. Przyczyn takich sytuacji jest wiele, ale jedną z nich jest też to, że właśnie odwróciliśmy się od Boga i drugiego człowieka. Obyśmy przyjęli Jezusa i mieli odwagę wprowadzić Go do swojego życia. Strzeżmy się świąt bez Niego – nawoływał paulin.

Zauważył, że czas Bożego Narodzenia jest dla nas zawsze swoistym przypomnieniem i przeżyciem prawdy, że Bóg w Jezusie Chrystusie przychodzi do każdego z nas. On staje się człowiekiem i przychodzi też przez bliźniego.

- W tę świętą noc jesteśmy tu na Jasnej Górze, miejscu gdzie rodzimy się na nowo. Tym narodzinom towarzyszy tak, jak w Betlejem, Maryja, Matka Jezusa i nasza Matka. To tu przechodzimy z niewoli do wolności, z ciemności do światła i słyszymy wezwanie: Wy jesteście światłem świata. To jest nasze powołanie, by każdy z nas rozpraszał mroki rozpaczy i oświetlał rzeczywistość. Możemy być światłem dla innych ukazując im drogę i pomagając dostrzec piękno świata - powiedział o. Chrapkowski i życzył, aby każdy z nas w ciemnościach potrafił ujrzeć światłość wielką.

Zgodnie ze zwyczajem po Pasterce w uroczystej procesji Dzieciątko Jezus zostało złożone w głównej szopce na Jasnej Górze znajdującej się na dziedzińcu przed Bazyliką.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto