Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwo na policjanta w Zabrzu – 87-letnia ofiara straciła 50 tys. złotych. Mundurowi zatrzymali podejrzaną w sprawie

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zatrzymano podejrzaną w sprawie oszustwa na policjanta
Zatrzymano podejrzaną w sprawie oszustwa na policjanta arc NM
87-letnia mieszkanka Zabrza została oszukana "na policjanta" we wrześniu 2022 roku, straciła wówczas 50 tys. złotych. Kryminalni z Zabrza ustalili 31-latkę, która pomagała przy oszustwie. Podejrzana kobieta odebrała gotówkę od zabrzanki, może trafić do więzienia na 8 lat.

Oszustwo na policjanta w Zabrzu – zatrzymana kobieta podejrzana w sprawie

Do oszustwa doszło we wrześniu 2022 roku. Jak informuje Komenda Miejska Policji w Zabrzu, podejrzana 31-latka odebrała od zabrzanki gotówkę.

- Na ślad 31-latki, która jest mieszkanką Warszawy, zabrzańscy kryminalni trafili wskutek analizy zebranego materiału dowodowego. Jak się okazało, kobieta miała już bogatą przeszłość kryminalną i była wielokrotnie poszukiwana za przestępstwa przeciwko mieniu – informują policjanci z Zabrza.

Kobietę zatrzymali policjanci z Bydgoszczy, w tym mieście również dokonywała oszustw. 31-letnia warszawianka przebywa aktualnie w areszcie śledczym. Za popełnione przestępstwa grozi jej do 8 lat więzienia.

Oszustwo na wnuczka, na policjanta, na bankowca – różne nazwy, podobny schemat

Schemat działania przestępców, którzy wykorzystują metodę „na policjanta” jest zawsze podobny, opiera się na wymyślonej historyjce. Oszuści podają się za pracowników banku, gazowni bądź, jak w tym przypadku, za policjanta. Ofiara jest ogólnikowo informowana, że wystąpił jakiś problem, np. że w regionie grasuje grupa przestępcza i konieczna jest pomoc w jej rozpracowaniu. Często oszuści grają na emocjach swoich ofiar.

- Cechą charakterystyczną oszustw metodą "na wnuczka", "na policjanta" jest podszycie się pod członka rodziny lub przyjaciela, który się znalazł w trudnej sytuacji i potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej. Przestępcy podszywają się również pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego takich jak Policja lub banki informując o zagrożeniu pieniędzy ulokowanych przez klienta i potrzebie podjęcia natychmiastowych działań w celu ich zabezpieczenia przed kradzieżą – policja opisuje sposoby działania oszustów.

Jednocześnie policjanci podkreślają, że przedstawione schematy należy traktować jako przykłady. Przypominają, że przestępcy nieustannie tworzą nowe scenariusze oparte na wymyślonych historiach, jednak sposób działania jest bardzo podobny. Policja podaje kilka wspólnych cech tego typu przestępstw:

  • kontakt telefoniczny
  • stosowanie manipulacji
  • podszycie się pod osobę bliską lub wzbudzającą zaufanie (np. krewny, pracownik banku lub policji)
  • wprowadzenie w stan silnych emocji wywołujących ograniczone postrzeganie rzeczywistości i błędną ocenę sytuacji
  • nakłanianie do wypłaty pieniędzy ze swojego rachunku bankowego

Trzeba również zaznaczyć, że ani policja, ani prokuratura nigdy nie proszą o przekazywanie im pieniędzy i kosztowności. Policja nie informuje również mieszkańców o podejmowanych akcjach i nigdy nie angażuje w nie cywili.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto