Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Doświadczeń w Krakowie wzbogacił się o nowości i jest już otwarty! Co oferuje na majówkę 2024?

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Ogród Doświadczeń
Ogród Doświadczeń Andrzej Banaś
W otwartym niedawno Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie pojawiło się kilka nowych interaktywnych urządzeń, tym bardziej warto odwiedzić to miejsce. Jeśli ktoś raz odwiedził Ogród Doświadczeń, to wie, że można tu spędzić kilka godzin, wykonując samodzielnie eksperymenty lub uczestnicząc w zajęciach i warsztatach z edukatorami. Muzeum Inżynierii i Techniki stara się regularnie rozszerzać ofertę swojego oddziału. W tym sezonie też pojawi się kilka nowych urządzeń interaktywnych.

Nowe atrakcje w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie

Mieszanie kolorów
Dwa duże i kolorowe koła będą ze sobą współpracować tak, żeby każdy mógł zmieszać wybrane przez siebie kolory.

Zmieszane obrazy
Dwa różne obrazy po dwóch stronach tarczy i… trzeci obraz, który powstaje, kiedy tarcza się kręci.

Szalone pręty
Trzy pręty połączone ze sobą łożyskami, kolejno, jeden po drugim. Ich szalone obroty zahipnotyzują nie tylko fanów fizyki.

Majówka w Muzeum Inżynierii i Techniki - Ogród Doświadczeń i ul. Wawrzyńca

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza w długi weekend majowy – od 1 do 5 maja – do Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15 oraz do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema przy al. Pokoju 68.

Wszystkich pasjonatów inżynierii i zabytków techniki zapraszamy do głównej siedziby MIT na wystawę „Miasto. Technoczułość”. W dniach od 1 do 5 maja można ją zwiedzać w godzinach 10-18 (ostatnie wejście o godz. 17). Ekspozycja zaprasza widza na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. Tytułowa „Technoczułość” oznacza nie tylko to, że twórcy wystawy dołożyli wszelkich starań, by zająć się dziedzictwem techniki z należną mu starannością, ale przede wszystkim to, że starali się przywrócić należne mu miejsce w dyskursie historycznym i kulturowym.

W świat myśli inżynieryjnej wprowadza aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia.

Natomiast wszystkich miłośników zabawy na świeżym powietrzu czekać będzie Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, w którym właśnie rozpoczął się nowy, siedemnasty już, sezon. Oprócz interaktywnych urządzeń, stref przyrodniczych i dodatkowych atrakcji będzie można wziąć udział w rodzinnych warsztatach z cyklu „Laboratorium przyrodnicze w Ogrodzie Doświadczeń”.

1 oraz 3 maja, godz. 16.00
odkrywamy tajemnice pH gleby

Czy wiecie, że rośliny mają swoje ulubione pH? Co to znaczy, że gleba jest kwaśna zasadowa lub neutralna? Na zajęciach odpowiemy na te i inne pytanie oraz zajmiemy się pracą w terenie. Będzie można sprawdzić w jakiej glebie najlepiej rozwijają się rośliny z Ogrodu Doświadczeń, m.in. hortensje, azalie, pomidory czy lawenda. Przy użyciu specjalnych testów zbadane zostaną próbki gleby z różnych miejsc w ogrodzie. W trakcie zajęć dowiemy się jak sprawić by domowe rośliny miały jak najlepsze warunki do wzrostu.

3 maja, godz. 17.00
kolorowe reakcje chemiczne

Zapraszamy na krótki pokaz chemiczny dla wszystkich małych i dużych entuzjastów nauki. Podczas zajęć przeprowadzone zostaną reakcje, w czasie których powstaną kolorowe dymy, wybuchną wulkany, a nawet urosną różnobarwne rośliny. Ogród Doświadczeń zamieni się w nietypowe chemiczne laboratorium. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom najmłodsi rozwiną umiejętności obserwacji i wnioskowania.

Do udziału w zajęciach upoważnia bilet wstępu do ogrodu.

Ogród Doświadczeń 1 i 3 maja czynny będzie w godzinach 10.00-19.00, a w czwartek, 2 maja oraz w sobotę i niedzielę 4 i 5 maja w godzinach 9.00 do 19.00.

Ogród Doświadczeń

Ogród Doświadczeń to 6,5 hektarowy park, w którym rozlokowanych jest ponad 110 obiektów, których zadaniem jest uczyć poprzez zabawę. Urządzenia interaktywne pogrupowane są w kilku strefach tematycznych, między innymi w optyce, hydrostatyce, magnetyzmie, akustyce i mechanice.

Szczególną uwagę przyciąga „Rower na linie” to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Jazdy na rowerze na linie zawieszonej nad ziemią może zasmakować każdy, to odważy się zaufać prawom fizyki.
Ogromną popularnością cieszą się powstałe dwa lata temu trzy nowe strefy: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” czy „Piaskowa planeta”.

Dzieci uwielbiają zabawę na rakiecie o wysokości 6 m, która wyposażona jest w przyrządy nawigacyjne. Umiejscowione na niej zjeżdżalnie o różnych kształtach demonstrują własności brachistochrony – krzywej najszybszego spadku.
Popularnością cieszą się zawsze huśtawki, które poza tym, że pokazują różne ciekawe własności fizyczne, to dają swoim użytkownikom po prostu masę radości. Huśtawka sprzężona to wersja, w której dwoje huśtających się, znajduje się obok siebie. Jest też coś dla singli – huśtawka sprzężona z ciężarem, który przejmie funkcję partnera w huśtaniu i da niesamowity efekt przekazu energii od bezwładnego obiektu. Z kolei huśtawka równoważna o nierównych ramionach pozwoli się huśtać rodzicowi i dziecku (których różna waga w normalnych warunkach nie pozwala na wspólne huśtanie). Wydłużone ramię huśtawki po stronie dziecka umożliwi stan równowagi całego układu i da również przyjemność z zabawy osobie dorosłej.

Naukowa siłownia to strefa pozwalającą użytkownikom nie tylko przekonać się o sile swojego ciała. Przede wszystkim można się tam dowiedzieć, jak ogromne możliwości zyskujemy jeśli wykorzystamy prawa fizyki. Okaże się, że podniesienie ogromnego ciężaru nie stanowi problemu, jeśli dysponujemy ramieniem o długości aż 15 m. Tu można sprawdzić swój czas reakcji, przekonać się ile ważą przedmioty na różnych planetach, sprawdzić siłę swojego ciosu, czy przetestować swoje możliwości sprinterskie.

Piaskowa planeta to coś dla młodszych, zwłaszcza dla z przyszłych architektów, artystów i inżynierów. Różnorodne doświadczenia jakie tam można wykonać bazują oczywiście na wykorzystaniu piasku.
Na uwagę zasługuje też „Magnetyczne wahadło chaotyczne”. Chociaż ruch zwyczajnego wahadła jest przewidywalny to w tym przypadku, z powodu magnesów, każde uruchomienie wahadła będzie niepowtarzalne, a w zabawny ruch serca wahadła można się wpatrywać godzinami.

Do dyspozycji zwiedzających są:
- ponad 110 interaktywnych urządzeń demonstrujących zjawiska fizyczne z zakresu m.in. optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki, magnetyzmu,

•Geo-ogródek stworzony z 17 rodzajów skał obecnych w architekturze Krakowa,
•Zapachowo - w tej części Ogrodu zasadzono wiele roślin, są tam m. in.: budleje Dawida i płomyki wiechowate, różaneczniki, azalie, piwonie chińskie, liliowce, magnolie, a także zioła i krzewy. Wszystkie rośliny są starannie opisane.
•Lem-birynt – zielony labirynt o dwóch trasach; pierwszej typu meander w części zachodniej i drugiej typu spirala w części wschodniej. Podczas spaceru można przeczytać zamieszczone na tablicach cytaty z dzieł patrona Ogrodu - Stanisława Lema,
•ogródek warzywny ze szklarnią,

Dodatkowe atrakcje:
•Kino sferyczne „Planetarium”, w którym prezentowane są nagradzane filmy 3D i 2D, najczęściej o tematyce przyrodniczej przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Nową pozycją jest w tym roku film „Zaczarowany globus”, film 3D dla młodszych dzieci.
•żyroskop
To symulator lotów stosowany podczas treningów pilotów samolotów, żołnierzy i kosmonautów. Urządzenie zbudowane z trzech dużych pierścieni stalowych, z których każdy obraca się wokół własnej osi. W środku żyroskopu jest fotel, na który wsiada osoba chcąca doznać uczucie nieważkości. Dzięki żyroskopowi można zaobserwować, jak zachowuje się organizm człowieka w ekstremalnych sytuacjach.
•tor saneczkowy
Tor o długości 22 m posiada sztuczną nawierzchnię o niskim współczynniku tarcia. Szczytowy punkt toru znajduje się na wysokości 3 m. Po torze zjeżdża się na sankach z płozami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Podczas jazdy energia potencjalna sanek i osoby zjeżdżającej zamienia się w energię kinetyczną.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto