Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu – teren wkrótce zostanie zamknięty na zimę. Zostały ostatnie dni na odwiedziny, a jest co oglądać!

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Jesień w zabrzańskim ogrodzie botanicznym.
Jesień w zabrzańskim ogrodzie botanicznym. Urząd Miejski w Zabrzu
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu jest jednym z najstarszych w Polsce miejsc tego typu. Położony w centrum miasta jest doskonałym miejscem na jesienny spacer. Za symboliczną opłatą można tu zobaczyć jedyną narodową kolekcję roślin w naszym województwie i imponujące okazy z różnych części świata. Czasu, by jeszcze w tym roku odwiedzić ogród jest coraz mniej. Z końcem października miejsce zostanie zamknięte na przerwę zimową.

Zostały ostatnie dni by odwiedzić Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

Jesień w pełni, drzewa i krzewy mienią się czerwienią i żółcią, zieleni również jest jeszcze sporo. Tak wygląda również Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu. Osoby chętne na spacer po malowniczym ogrodzie powinny się pospieszyć, ponieważ teren wkrótce zostanie zamknięty na przerwę zimową. Ogród będzie czynny do 31 października codziennie w godz. 10.00-18.00.

Bilet kosztuje 2 zł. Dzieci, młodzież szkolna, osoby niepełnosprawne, emeryci i renciści zapłacą 1 zł. Przewidziane są również bilety rodzinne i okresowe. Szczegóły znajdują się na stronie mob.zabrze.pl.

- Z troski o rośliny obowiązuje zakaz wprowadzania psów (niezależnie od ich wielkości) oraz ze względów bezpieczeństwa zakaz poruszania się rowerami i hulajnogami – przypominają pracownicy ogrodu.

Zabrzański Miejski Ogród Botaniczny powstał w 1938 roku

Miejski Ogród Botaniczny znajdujący się przy ul. Piłsudskiego 60 w Zabrzu jest jednym z najstarszych tego typu miejsc w Polsce.

- W założeniach miał to być wzorcowy ogród botaniczny niemieckiej części Górnego Śląska. Docelowo miano w nim pokazywać publiczności kompletny zestaw roślin dziko rosnących na terenie ówczesnych Niemiec, dzięki czemu mógł on stanowić zaplecze dydaktyczne i badawcze dla wyższych uczelni Górnego Śląska – informuje strona mob.zabrze.pl.

Miejsce podzielone jest na geometryczną część botaniczną utrzymaną w stylu typowym dla ogrodów typu francuskiego oraz część parkową, która nawiązuje do typowo krajobrazowych ogrodów angielskich. Dla spacerowiczów najistotniejsze jest, że w obu częściach zabrzańskiego ogrodu botanicznego znajdą liczne kwiaty i inne rośliny. W części parkowej można znaleźć ok. 5 tys. okazów drzew i krzewów.

W 2004 r. założono tu rozarium z kwiatami w kilkudziesięciu odmianach. Jedną z najciekawszych atrakcji ogrodu jest Narodowa Kolekcja Żurawek, czyli wielobarwnych bylin, które nie tracą liści zimą.

- Warto podkreślić, że jest to jedyna kolekcja narodowa w województwie śląskim. Kolekcje narodowe to najbogatsze, odpowiednio udokumentowane, dobrze oznaczone i prowadzone przez specjalistów systematyczne zbiory różnych taksonów (grup) roślin. Zbiór jest wizytówką ogrodu, podnosi jego prestiż i służy również jako znakomity materiał do edukacji botanicznej – czytamy na stronie internetowej ogrodu.

Celem tworzenia kolekcji narodowych jest również ochrona i zachowanie rzadkich i ginących taksonów, a także starych, zapomnianych odmian ozdobnych i użytkowych. Na odwiedzających ogród botaniczny w Zabrzu czekają także dwie szklarnie, w których można zobaczyć rośliny pochodzące z innych stref klimatycznych.

- Pierwsza z nich to palmiarnia, w której zgromadzono rośliny m.in. z Australii, Azji i Ameryki Południowej. Ekspozycja jest praktycznie każdego roku trochę inna. W palmiarni znajdują się również akwaria z rybami, oraz oczko wodne z roślinami wodnymi – informuje strona mob.zabrze.pl.

W drugiej szklarni zgromadzono liczne gatunki roślin z rodziny kaktusowatych.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto