MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Częstochowska rozpoczyna ofensywę kulturalną! Powstanie w niej profesjonalny chór

Bartłomiej Romanek
W Filharmonii Częstochowskiej powstanie chór. Placówce będzie podlegał akademicki Chór Colegium Cantorum, prowadzony przez Janusz Siadlaka. W ten sposób Filharmonia nie tylko zwiększy swoją ofertę programową, ale i rozwiąże problem ze spełnieniem wymogów unijnych związanych z dofinansowaniem remontu budynku Filharmonii Częstochowskiej.

Częstochowa starając się o dotację napisała we wniosku, że po zakończeniu inwestycji zostanie w tej instytucji zatrudnionych dodatkowo 36 osób.W roku odbywać się będzie co najmniej 380 imprez, a sala zostanie wynajęta 100 razy. Ma też sprzedać 52 tysiące biletów, czyli dwukrotnie więcej niż dotychczas. W przeciwnym razie unijne miliony trzeba będzie zwrócić.

Dlatego dyrekcja Filharmonii Czestochowskiej już rozpoczyna przygotowania do nowego sezonu artystycznego, który zostanie otwarty Festiwalem Hubermanna. Utworzenie chóru rozwiąże problem obsady 24 z 36 dodatkowych etatów. Pozostałe osoby zostaną zatrudnione przy obsłudze koncertów.

Teraz chór zmieni jednak profil swojej działalności, stając się chórem zawodowym. – Trzon chóru już jest, ale na pewno potrzebne są pewne uzupełnienia. To będzie chór na 24 głosy, po 12 kobiecych i męskich. Pan Siadlak do końca sierpnia ma skompletować chór i go nam przedstawić, bo wymagamy od niego określonego poziomu – mówi Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

W nowym sezonie artystycznym w Filharmonii Częstochowskiej odbędą się cykliczne imprezy takie, jak Święto Muzyki czy Koncert Dyplomantów. Planowane są również m.in. koncertowe wersje oper i operetek, a także występy gwiazd światowych estrad. Do Częstochowy mają przyjechać wirtuozi gry na oboju i kontrabasie. Prawdopodobnie wystąpi znakomity wenezuelski kontrabasista Edicson Ruiz.

– Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Mogą one również dotyczyć koncertów artystów niezwiązanych z muzyką klasyczną, ale muszą oni oczywiście prezentować odpowiedni poziom artystyczny – mówi dyrektor Kozera. – Oprócz działalności koncertowej, ważną rolą Filharmonii po otwarciu będzie także działalność edukacyjna.

Niestety Filharmonia Częstochowska, której budowa i tak jest już opóźniona o kilka miesięcy, nadal nie jest gotowa. Władze miasta uspokajają jednak, że na nowy sezon artystyczny na pewno będzie ona gotowa. W tej chwili trwa usuwanie drobnych usterek, a budynek ma być gotowy do końca sierpnia. – Wzrośnie komfort pracy, ale dla nas najważniejsze jest to, że częstochowianie będą uczestniczyć w wielkich wydarzeniach muzycznych w bardzo komfortow

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto