Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Z Placu Rady Europy zniknęła fontanna - zobacz ZDJĘCIA i VIDEO. W przyszłości będzie tu centrum przesiadkowe

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
od 16 lat
Fontanna, która od kilku lat bardziej szpeciła Plac Rady Europy niż dodawała mu uroku, została właśnie rozebrana. Teren przed dworcem PKP został ogrodzony, a budowla fragment po fragmencie została wyburzona.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Z Placu Rady Europy zniknęła fontanna. Miasto planuje tu centrum przesiadkowe

Od otwarcia nowego dworca PKP w Częstochowie w 1996 roku fontanna na Placu Rady Europy była jedną z piękniejszych i nowocześniejszych w mieście. Niestety z biegiem lat mocno podupadła - najpierw przestała tryskać z niej woda, a potem zaczęły od niej odpadać kolejne płytki. W końcu po licznych negatywnych komentarzach w internecie i głosach mieszkańców miasto, na terenie którego wybudowany został obiekt zajęło się sprawą. Fontanna jednak nie została naprawiona, a rozebrana. Zniknęła nie tylko niecka fontanny, ale i elementy zegara słonecznego, w kształcie którego została ona zaprojektowana.

- Jako miasto czekaliśmy na to, co PKP zrobi z dworcem głównym w Częstochowie. Z tego, co wiemy prace nad przebudową dworca zostały , ze szkodą dla tego miejsca, wstrzymane. Dzięki przygotowaniom do tej przebudowy udało nam się pozyskać od PKP części działek, które wchodziły w skład Placu Rady Europy. Powoli zaczynamy ten teren porządkować - mówi Łukasz Kot Naczelnik Działu Usług Zewnętrznych w Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.

Okazuje się, że żadnej fontanny w tym miejscu nie będzie. - Miasto informowało już, że pozyskało środki na zmianę tego miejsca w centrum przesiadkowe, więc stwierdziliśmy, że pora, by ta fontanna przestała już szpecić. Ona nie była używana już od 15 lat, a podczas rozbiórki widać było, że te niemal 30 lat temu nie była wykonana zgodnie ze sztuką, tylko tak, żeby była oddana. Usuwamy ją, żeby projektanci mieli czyste miejsce do projektowania Placu Rady Europy w przyszłości - dodał Łukasz Kot.

Nowe centra przesiadkowe

Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku Częstochowa oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego zawarły partnerstwo na rzecz realizacji unijnego projektu związanego z rozbudową systemu informacji pasażerskiej, a także inwestycjami m.in. na placu Rady Europy, na Północy i Promenadzie Niemena.

Umowa partnerstwa to etap przygotowania do realizacji projektu „Centra przesiadkowe na terenie Miasta Częstochowy”, który ma być dofinansowany przez Unię Europejską w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 i służyć rozwojowi transportu publicznego oraz poprawiać możliwości komunikacyjne w mieście.

Nowe centra w mieście zaplanowane zostały na placu Rady Europy przy dworcu kolejowym, które ma uzupełniać to od strony ul. Piłsudskiego; przy węźle autostradowym drogi 908 przy ul. Przyjemnej – Gościnnej, a także na Północy. Pętla i parkingi przy Gombrowicza - poprzez ciąg pieszo-jezdny Promenady Niemena - będą połączone m.in. z ul. Kiedrzyńską. - Chodzi o to, aby można było łatwo przesiadać się między różnymi środkami komunikacji i umożliwić mieszkańcom wygodne korzystanie z komunikacji publicznej, systemu rowerów miejskich czy miejsc pieszej rekreacji - mówił w sierpniu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

W ramach projektu zakładane jest także uzupełnienie funkcjonującego już w mieście Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, poprzez ustawienie i podłączenie kolejnych elektronicznych tablic SDIP na przystankach MPK (zakłada się możliwość instalacji minimum 65 nowych tablic). Projekt, który wpisuje się w program „Lepszej Komunikacji w Częstochowie”, dotyczy więc zarówno infrastruktury transportu zbiorowego, a więc udogodnień dla pasażerów, jak i poprawy komfortu poruszania się dla rowerzystów oraz pieszych. Będzie także inwestycją proekologiczną i poprawiającą jakość przestrzeni miejskiej.

Częstochowa. Z Placu Rady Europy zniknęła fontanna - zobacz ...

Całkowity szacunkowy koszt zadania to 45 mln, z czego 38 mln zł ma stanowić dofinansowanie unijne ze środków, którymi będzie dysponował Subregion Północny. Wniosek o dofinansowanie będzie składany w pierwszym kwartale 2024 roku, na bazie programu funkcjonalno-użytkowego, który jest w trakcie opracowania. Realizacja projektu w formule „zaprojektuj i zbuduj” może rozpocząć się najwcześniej w IV kwartale przyszłego roku, a zakończyć najpóźniej w 2029 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto