Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa ma nowe ulice

UM, AP, NK
Urząd Miasta Częstochowa
Będzie rondo Konstytucji i Rodziny Plucińskich, ulice Tischnera, Więckowskiego, Hiacyntowa i Strefowa oraz skwer Religi. Rada Miasta Częstochowy podjęła kilka uchwał dotyczących nazw i patronów ulic.

Nazwy zyskały cztery ulice. W dzielnicy Kiedrzyn droga wewnętrzna w obrębie działek stanowiących własność gminy – w pobliżu ulicy Anny Walentynowicz – będzie nazywać się ul. ks. Józefa Tischnera. Ten patron był filozofem, eseistą katolickim, wykładowcą i rekolekcjonistą, obdarzonym wyjątkowym darem objaśniania zawiłych problemów etyki chrześcijańskiej.

Z kolei na ul. Tadeusza Więckowskiego zostanie przemianowana część ul. Chłopickiego, biegnąca od ul. Dąbrowskiego do alei Jana Pawła II. Tadeusz Więckowski był w czasie II wojny światowej członkiem Związku Walki Zbrojnej – AK, uczestnikiem akcji bojowych na terenie Częstochowy. Jako zawodowy pilot organizował po wojnie Aeroklub Częstochowski, był też inicjatorem utworzenia i organizatorem Polskiego Lotnictwa Sanitarnego.

Nazwę otrzymała też boczna droga wewnętrzna od ul. Św. Brata Alberta – będzie się nazywać ul. Hiacyntową, co zgodne jest z kluczem nazewniczym przyjętym w tamtym rejonie miasta.

Ulica odchodząca od ronda przy ul. Legionów, w pobliżu ul. Kusięckiej, otrzymała natomiast nazwę ul. Strefowej (w pobliżu są tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej). W okolicy ma swoje siedziby kilka firm, dla których brak nazwy tej ulicy był dotychczas sporym utrudnieniem.

Nadano nazwy także dwóm rondom. Pierwsze – u zbiegu ul. św. Kingi i Kordeckiego – otrzymało nazwę ronda Rodziny Plucińskich. Podczas okupacji hitlerowskiej Matylda Plucińska oraz jej trzy córki – Weronika, Władysława i Zofia – były zaangażowane w działalność tajnej drukarni Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu częstochowskiego. Ich dom był kryjówką dla członków konspiracji, punktem kontaktowym, miejscem nasłuchu radiowego i działania drukarni. Po odkryciu drukarni przez Niemców matka i córki zostały aresztowane; Matylda zmarła wkrótce potem w wyniku brutalnych przesłuchań; siostry Plucińskie zginęły w Auschwitz. Ich nieugięta postawa sprawiła, że okupantom nie udało się złamać znalezionych w czasie rewizji szyfrów.

Drugie rondo – zlokalizowane przy ul. Orzechowskiego w pobliżu Placu Rady Europy – będzie nosiło nazwę ronda Konstytucji. Nazwa ma charakter ogólny – odnosi się do ustawy zasadniczej i jej autorytetu prawnego, nawiązuje do historycznych konstytucji polskich, począwszy od Konstytucji 3 Maja. Nazwa ma przypominać, że konstytucjonalizm oparty jest na przekonaniu, iż organizacja państwa powinna opierać się na porządku zasad i norm.

Rada Miasta nazwała też skwer przy ul. św. Barbary (naprzeciwko szpitala) imieniem prof. Zbigniewa Religi, uchylając – po analizie terenowo-prawnej - swoją wcześniejszą decyzję, zgodnie z którą obiekt ten był zaliczony do placów.

Istniejąca już na Lisińcu ul. Olkuska nieco się skróci. Przebiegać będzie wyłącznie w obrębie działek stanowiących własność gminy. O pobliską drogę wewnętrzną będzie natomiast przedłużona ul. Staropolska na osiedlu Parkitka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto